5 mitai apie maistą

Dažnai visuomenėje sklando įvairios idėjos, kurios neturi moksliniu ar kitu kokiu tai būdu pagrįsto pagrindo, taip vadinami mitai. Paprastai tai idėjos, kurios yra kieno tai, kaip sakoma, “išlaužtos iš piršto”.  Susipažinkime su keletu iš jų:

krepselis maisto produktai1 mitas: Kalakutienos vartojimas padeda užmigti

Šis teiginys paremtas tuo, kad kalakutienoje yra triptofano. Tačiau tai dar nereiškia, kad triptofanas kalakutienoje automatiškai paskatina padidintą serotonino gamybą, kuris ir įtakoja užmigimą bei geresnę miego kokybę. Taip tikrai nėra.

2 mitas: Kad numesti svorio, reikia gerti šaltą vandenį

Šis mitas paremtas tuo, kad  geriant šaltą vandenį, organizmas priverstas naudoti papildomas kalorijas, kad jį sušildytų. Fiziologiškai viskas yra teisingai, tačiau kalorijų, sunaudotų organizmo  vandens sušildymui, reikia tiek mažai, kad  tai net neverta dėmesio. Todėl nėra jokio skirtumo, ar gersite šiltą, ar šaltą vandenį, antsvorio dėl to tikrai neatsikratysite. Na, o apskritai vandenį gerti naudinga, nes tai gerina medžiagų apykaitą, valo organizmą nuo šlakų, tuo pačiu įtakoja ir svorio mažėjimą.

3 mitas: Angliavandeniai daugiausiai iš visų maisto produktų prisideda prie svorio augimo

Tai iš dalies tiesa. Angliavandeniai iš vaisių ir daržovių savo kaloringumu prilygsta duonoje, ryžiuose, bulvėse ir makaronuose esantiems angliavandeniams. Tačiau vaisiuose ir daržovėse yra vandens ir daug ląstelienos, kurie greitai užpildo skrandį ir duoda sotumo jausmą. To, deja, nepasakysi apie miltinius ir krakmolo produktus. Be to, miltiniai ir krakmolo turintys produktai sukelia cukraus kiekio kraujyje staigų padidėjimą ir kaip to pasekmę – alkio priepuolius ir dažną norą pavalgyti. Taigi, angliavandeniai iš miltinių ir krakmolo turinčių produktų iš tiesų įtakoja svorio augimą, o štai angliavandeniai iš vaisių ir daržovių, priešingai, nepasižymi tokiomis neigiamomis savybėmis.

4 mitas: Aštrus maistas padeda deginti kalorijas 

Aštrus maistas tikrai nepadeda sulieknėti. Kai mes valgome aštrų maistą, jaučiame karštį ir pradedame prakaituoti. Tačiau tai yra metabolinis efektas, kuris  sudeginamų kalorijų kiekiui turi labai mažą įtaką.

5 mitas: Peršalus geriau nevartoti pieno produktų

Egzistuoja klaidinantis teiginys, kad pieno poduktai  įtakoja organizmo gleivių gamybą. Ne kartą atlikti tyrimai nepatvirtino, jog būtent pieno produktai yra kalti dėl padidinto gleivių išsiskyrimo peršalimo metu.