Apie bananą

Lietuviai jau suspėjo pamėgti egzotišką vaisių – bananą. O koks tai augalas, tikriausiai retas galėtų pasakyti. Pasirodo, bananas – didžiausia pasaulyje žolė. Jis išauga iki 18 metrų aukščio, lapų ilgis gali siekti 6 m, o plotis – visą metrą. Bananas iš tiesų yra žolinis augalas, žydintis ir vedantis vaisius vienintelį kartą per savo vegetaciją.

bananaiPatys bananai tokiu pavadinimu vadinti pradėti ne iškart. Garsus XVI a. anglų botanikas Džerardas juos vadino Adomo obelimi, o arabai – rojaus obuoliais. Dabartiniu vardu bananus pakrikštijo Afrikos gyventojai. Indijoje bananai ne tik vadinami „išmintingų vyrų vaisiumi“, bet ir laikomi moterystės bei vaisingumo simboliu.

Dažnai patiriant stresą ir profilaktiškai nuo gastrito patariama kasdien suvalgyti po tris bananus, nes juose esančios medžiagos apsaugo nuo aštrių skrandžio sulčių poveikio, atnaujina skrandžio gleivinę. Bananai ir varškė padeda apsivalyti kepenims ir visam organizmui; kartą per mėnesį dvi tris dienas (geriausia savaitgaliais) rekomenduojama valgyti vien varškę, o per pietus bei vakarienę – dar ir bananų, bet ne daugiau kaip po du. Kartu reikėtų išgerti po du litrus mineralinio vandens.

•    Nuo sumažėjusio kraujospūdžio rekomenduojama valgyti bananus ir kitus maisto produktus, turinčius daug kalio: riešutus, žaliuosius pipirus ir čili.

•    Bananuose yra kalio. Šis elementas būtinas širdies, kepenų, o ypač raumenų veiklai. Kalis taip pat skatina  vandens ir druskų apytaką organizme.

•    Gydytojai mano, kad sergančių mėšlungiu organizme trūksta kalio. O širdies ligomis sergantiems patariama kasdien suvalgyti nors po du bananus.

•    Bananuose mažai azotinių medžiagų. Todėl bananai rekomenduojami sergantiems  sunkiomis inkstų ligomis.

•    Bananus lengvai įsisavina organizmas. Todėl puikiai tinka besiruošiantiems operacijoms ar po jų. Taip pat rekomenduojami onkologiniams ligoniams, gydomiems spinduline ar chemine terapija.

•    Bananai skatina žarnyno veiklą. Todėl rekomenduojami sergantiems skrandžio opalige. Kai kurie gydytojai teigia, kad šie vaisiai – vieninteliai vaistai, nesukeliantys alerginių  reakcijų vaikams. Sergant cukralige bananus patariama naudoti nesunokusius.

•    Banano lapai gydo nudegimus. Naikina neseniai atsiradusias karpas: ant karpos uždėti gabaliuką banano luobos (iš minkštimo pusės), pritvirtinti pleistru ir palikti per naktį. Dieną įtrinti ricinos aliejumi. Kasvakar dėti vis naują gabaliuką. Kartu gerti vitaminus A ir E bei po vieną seleno kapsulę.

Tačiau bananai netinka sergantiems cukriniu diabetu. Bulvės ir bananai beveik tokie pat maistingi, tačiau bananuose daugiau riebalų, mažiau proteinų ir šiek tiek daugiau karbohidratų.