Dieta naudinga tik dietologui?

Dietos tik padidina svorį, tvirtina žymus Italijos mitybos specialistas.

Laikytis griežtos dietos, kad tilptum į 40 dydžio drabužius? Tai pati didžiausia klaida, tvirtina Marcas Mességué, geros savijautos guru, vadovaujantis Italijos Umbrijos regione, Melezzole mieste veikiančiam sveikatos centrui. Jis Italijos dienraščiui „La Stampa“ pasakojo apie nereikalingus kilogramus ir apie žmonių norą jų atsikratyti.

marc messeque patiekalas„Dietos tik padidina svorį“, – tvirtina Marcas Mességué. Tačiau nejaugi alkanas žmogus gali nežinia dėl ko pradėti tukti? „Būtent taip, – negailestingai konstatuoja jis. – Kiekvieną savaitę žiniasklaidoje pasirodo apie 80 naujų dietų aprašymų, o antsvorį turinčių žmonių skaičius Italijoje kasmet padidėja 2 proc. Ar jums tai neatrodo keista? Griežtos nekaloringos dietos baigiasi tuo, kad žmonės nustoja džiaugęsi gyvenimu, bendravimu su kitais, maisto skoniu. O visa tai kenkia sveikatai. Mes žaidžiame žmonių sveikata. Mūsų dienomis pačių keisčiausių dietų, sugalvotų tam, kad priverstų žmones sulieknėti, propagavimas tik paspartino bulimijos, anoreksijos ir nutukimo plitimą. Tu per mėnesį atsikratai 4 kilogramų, o kitą priaugi 5. Jūs sakote, kad didžioji dalis planetos gyventojų kasdien gauna mažiau nei 1200 kalorijų, tačiau bandant taip sulieknėti galima numirti. Visgi mūsų metabolizmas prisitaiko prie visko, ypač prie maisto nepritekliaus.“

Vieno garsiausių Italijoje sveikatos centrų vadovo teiginiai skamba keistai, pastebi „La Stampa“. Tačiau Marcas Mességué nori būti suprastas. „Esu kilęs iš Gaskonijos, netoliese yra Lurdas, bet aš nedarau stebuklų. Tiems, kurie atvažiuoja pas mane, aš neskiriu dietos. Todėl, kad anksčiau, kai taip darydavau, rezultatai būdavo apgailėtini: vos 2 proc. klientų pavykdavo išlaikyti pasiektą rezultatą ar dar labiau atsikratyti svorio. Beveik visi sugrįždavo pas mane dar storesni, nei buvo.“

Tačiau, pasak Marco, yra „viena paslaptis“, ir jis mielai ją atskleidžia, remdamasis mokslo, religijos ir kultūros persipynimu. „Buvo laikai, kai žmonės laikydavosi taisyklės: penktadienis – pasninko diena. Tądien – lengvas maistas, tik žuvis. Tai buvo Bažnyčios nustatyta taisyklė, ja buvo siekiama diegti higieniškesnius įpročius. Turtuoliai ir dvasininkai vieninteliai kentėjo dėl podagros, kurią sukelia didelis baltymų kiekis. Pasninką sugalvojau ne aš, o Bažnyčia, kad išgelbėtų pati save ir aukštuomenę. Jei šiandien laikytumės šios taisyklės, kad ir pirmadienį, atsisakytume riebalų, druskos, apsiribotume neriebiais baltymais ir žalumynais, pusryčiautume vartodami teisingą angliavandenių porciją (30 gramų duonos su džemu ar medumi), visi jaustumės geriau.“

Pasak dienraščio, po tokių žodžių iškart pasigirsta skeptiški griežtų dietų šalininkų pareiškimai. Ką, tik vieną dieną per savaitę? „Taip, – atkerta Marcas. – Jei padaugintume vieną dieną iš 52 savaičių, iki metų pabaigos susidarytų beveik dviejų mėnesių dieta, tai labai ilgas laikotarpis, tokios ilgos dietos būtų neįmanoma laikytis be pertraukos.“

O kaip tai suderinama su jo paties ir kitomis antsvorio atsikratyti siūlančiomis klinikomis? Ar kreiptis į jas – beprasmiška? „Anaiptol, bet juk mes – ne Kalėdų seneliai. Kai mano klientai pradeda laikytis „vienos lengvos dienos“ taisyklės, svorio stabilizavimo ir tolimesnio jo mažinimo rezultatai pagerėja nuo 2 iki 30 proc. Prižiūrint gydytojams specializuotame centre galima laikytis griežtos dietos, nes ji suteikia motyvacijos, galimybę atsipalaiduoti ir taip atsispirti kasdieniams stresams, tačiau ji neišsprendžia antsvorio ir juo labiau nutukimo problemos“.

M. Mességué teoriją – kaltinamąjį aktą „dietų visuomenei“ – patvirtina ir JAV atliktų tyrimų rezultatai, teigia „La Stampa“. Juos atliko „Medicare“ (valstybinės medicinos draudimo programos) specialistai. Buvo nustatyta, kad 83 proc. žmonių, kurie laikosi dietos, vėliau vėl „susigrąžina“ svorį ar net jį padidina. Tik labai nedidelei daliai pavyksta išlaikyti lieknėjimo pasiekimus ar bent jau nepadidinti iki dietos pradžios buvusio svorio.

„Kam tie amerikietiški pavyzdžiai, aš jau daug metų apie tai kalbu. Taip pat ir apie tai, kad viena didžiausių blogybių – per didelis druskos vartojimas. Žurnalo „Le Point“ duomenimis, dėl to vien tik Prancūzijoje miršta 25 tūkstančiai žmonių per metus.Tai masinės žudynės“, – tvirtina M. Mességué.

Mokslo žurnalo „Nature“ teigimu, riebalų ląstelių skaičius žmogaus organizme daugybę metų išlieka pastovus, keičiasi tik riebalų kiekis. „Nature“ tvirtina, kad riebalų ląstelių kiekis galutinai nusistovi paauglystėje. Būtent dėl šios priežasties – net po dietos – labai sunku pasiekti, kad neatsistatytų pirminis svoris. Karolinska instituto Stokholme (Švedija) mokslininkai, tyrinėję adipocitus (ląsteles, sudarančias riebalų audinio pagrindą), rėmėsi 1955 – 1963 m. gyvenusiais tyrimų savanoriais. Net po daugelio metų jų organizme buvo aptiktas specifinis radioaktyviųjų izotopų lygis, nes minėtu laikotarpiu atmosferoje buvo vykdomi branduolinio ginklo bandymai, rašo „La Stampa“.