Dieta ir sveikos mitybos principai

Laikantis dabar labai populiarių dietų labai svarbu nepamiršti sveikos mitybos principų. Sveika mityba yra tokia, kai organizmas gauna visų reikalingų medžiagų ir energijos idealiam svoriui palaikyti.

Pagrindinės maisto medžiagos

Su maistu žmogus gauna apie 40 įvairių maistinių medžiagų. Pagrindinės maisto sudedamosios dalys yra baltymai, riebalai, angliavandeniai, mineralinės medžiagos ir vitaminai.

salad-salotu-lekste

Baltymai. Organizmas vartoja baltymus audiniams auginti ir atnaujinti.

Baltymų gaunama su gyvulinės ir augalinės kilmės maistu. Pagrindiniai baltymų šaltiniai yra mėsa, pienas, kiaušiniai ir žuvis.

Per didelis baltymų kiekis kenkia organizmui, nes padidėja alergijų pavojus, pasunkėja kepenų, inkstų veikla, sąnariuose gali kauptis druskos. Jei baltymų organizmas gauna nepakankamai, sumažėja atsparumas infekcinėms ligoms.

Riebalai. Tai viena svarbiausių maisto medžiagų, kurios yra visų žmogaus organizmo ląstelių sudėtyje. Riebalai yra geras energijos šaltinis, dalyvauja šilumos reguliacijos procesuose, maistui suteikia skonį, kvapą, spalvą, lėtina virškinimą ir taip atitolina alkio jausmą. Su riebalais organizmas gauna ir riebaluose tirpių vitaminų – A, D, E, K, pagerėja šių vitaminų pasisavinimas.

Angliavandeniai. Tai lengviausiai prieinamas energijos šaltinis. Angliavandenių kiekis paros maisto davinyje turi būti keturis kartus didesnis nei baltymų, taip pat keturis kartus didesnis nei riebalų.

Angliavandenių gausu duonoje, grūdų produktuose, bulvėse.
•   Baltymai turėtų sudaryti 10–12 proc., riebalai – 30–35 proc. ir angliavandeniai – apie 55 proc. paros davinio.
•   Iš vieno gramo riebalų žmogaus organizmas gauna 9 kcal, iš vieno gramo baltymų – 4 kcal ir iš vieno gramo angliavandenių – taip pat 4 kcal.

Pagrindiniai sveikos mitybos principai

1. Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, kenksminga sveikatai.
2. Įvairumas. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą, nes su maistu organizmas gauna apie 40 maistinių medžiagų.
3. Subalansavimas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

Norint lengviau suvokti mitybos principus, patartina naudotis sveikos mitybos piramide.

Piramidės apačioje produktai, kurių valgyti reikia daugiausiai, viršūnėje – tie, kurių reikia mažiausiai.

Iš pieno ir pieno produktų organizmas gauna vertingų baltymų ir kalcio, iš mėsos ir jos grupės produktų – baltymų, geležies, vitaminų bei mineralinių medžiagų. Vaisiai reikalingi dėl vitamino C bei folio rūgšties, stiprinančių atsparumą infekcinėms ligoms ir stresui. Daržovėse yra daug mikroelementų ir maisto skaidulų. Grūdų produktai – B grupės vitaminų, angliavandenių, maisto skaidulų, mineralinių medžiagų ir baltymų šaltinis.

Pagrindinės sveikos mitybos taisyklės

Valgyti kuo įvairesnį maistą.
Išlaikyti normalų kūno svorį.
Pasirinkti maistą, turintį mažai riebalų, ypač sočiųjų, ir cholesterolio (palmių aliejus, kiaulienos taukai ir kt.).
Kuo daugiau valgyti įvairių daržovių, vaisių, uogų ir grūdinių produktų.
Kuo mažiau vartoti cukraus ir saldumynų.
Kuo mažiau vartoti valgomosios druskos.
Kuo mažiau vartoti alkoholio.