Jei stokojate žvalumo

Jeigu jaučiate nuolatinį nuovargį, mieguistumą, esate sudirgę, jeigu sutriko virškinimo sistemos veikla, pasistenkite vartoti daugiau maisto produktų, kuriuose gausu B grupės vitaminų. Šios grupės vitaminai dalyvauja ir angliavandenių, ir baltymų, ir riebalų apykaitoje. Jie ypač svarbūs augančiam organizmui. Kai organizmui trūksta B grupės vitaminų, gali sutrikti medžiagų apykaita, atsiranda nervų sistemos pakenkimų, mieguistumas, vargina galvos skausmai.

Šie vitaminai yra svarbūs virškinimo sistemos veiklai. Jei kamuoja pykinimas, viduriavimas, lėtiniai žarnyno uždegimai, galima įtarti, kad trūksta vitamino B2. Trūkstant B grupės vitaminų, ima sausėti ir šerpetoti oda, slinkti plaukai.

B grupės vitaminai – tai aštuoni vandenyje tirpūs elementai.

B1 – tiaminas. Jis būtinas nervų sistemai, energijai ir fizinei sveikatai palaikyti. Šio vitamino stoka gali sukelti avitaminozę, svorio mažėjimą ir silpnumą. Vitamino B1 daugiausia turi ryžiai, įvairios daržovės, paukštiena.

B2 – vitaminas G, arba riboflavinas. Labai reikalingas odai. Dėl riboflavino trūkumo oda gali jautriau reaguoti į saulės spindulius, išsausėja, ima varginti įvairūs dermatitai. Šio vitamino yra piene, kiaušiniuose, brokoliuose.

B3 – vitaminas P (vitaminas PP), arba niacinas. Jo labai reikia smegenims, jis užkerta kelią ligoms, susijusioms su senėjimu, atminties silpnėjimu, protiniais sutrikimais. Daug šio vitamino yra rupioje duonoje, žuvyje, riešutuose, daržovėse, mėsoje, grybuose (taip pat ir džiovintuose).

B5 – pantoteno rūgštis. Dalyvauja baltymų, riebalų ir angliavandenių apykaitoje. Jeigu trūksta šio vitamino, gali sutrikti medžiagų apykaita. Šio vitamino yra pupelėse, žiediniuose kopūstuose, kiaušinių tryniuose, mėsoje.

B6 – piridoksinas. Dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje ir reguliuoja širdies bei kraujagyslių sistemos veiklą. Taip pat atsako už odos sveikatą, todėl itin reikalingas sergantiesiems žvyneline bei kitomis odos ligomis. Vitamino B6 daugiausiai yra sveikuose grūduose, kiaušinių tryniuose, alaus mielėse, pupelėse.

B7 – vitaminas H, arba biotinas. Augimo vitaminas, labai reikalingas vaikams. Jis taip pat svarbus ir suaugusiesiems, nes padeda organizmui sintetinti riebiąsias rūgštis, palaiko reikiamą cukraus lygį kraujyje. Daug biotino yra pomidoruose, neapdorotuose ryžiuose, sojos pupelėse.

B9 – vitaminas M, arba folinė rūgštis. Folio rūgšties druska – vienas svarbiausių B grupės vitaminų. Nors šio vitamino tyrinėjimai dar nebaigti, bet mokslininkai yra įsitikinę, kad ši rūgštis padeda užkirsti kelią anemijai, daugeliui širdies ligų bei kai kurioms vaisiaus motinos įsčiose patologijoms. Folio rūgšties yra daržovėse, pupose ir javuose. Ypač daug šio vitamino turi Savojos kopūstai, špinatai, žalieji žirneliai.

B12 – kobalaminas. Kadangi šis vitaminas dalyvauja kraujo gamyboje, galima drąsiai teigti, kad efektyviai padeda įveikti mažakraujystę (anemiją). Vitamino B12 gausu jūros gėrybėse, mėsoje, sūriuose.

Ir dar. Nepamirškite, kad jausitės gerai tik tada, jei visi B grupės vitaminai į organizmą pateks kartu, o ne po vieną, todėl stenkitės maitintis kuo įvairiau. O neturintiesiems galimybės taip maitintis reikėtų vartoti B grupės vitaminų papildomai.