Kefyras – ne tik šaltibarščiams

Daugeliui kefyras asocijuojasi su vasaros sezono metu gaminamais šaltibarščiais. Tačiau šis sveikas gėrimas skirtas ne vien vasaros sriubai gaminti. Kefyras  vienų yra mėgiamas dėl savo konsistencijos ir skonio, kitų yra vertinamas kaip puikus dietinis produktas, padedantis  išlaikyti liekną figūrą. Treti kefyrą naudoja ne tik skrandžiui pamaloninti, bet ir odai atgaivinti.

Iš tiesų kefyro sudėtyje daugiau negu piene yra B grupės vitaminų, ypač B2 ir B12. Dėl savo specifinių savybių kefyras normalizuoja ir palaiko žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, laisvina vidurius, skatina žarnyno peristaltiką. Kefyro sudėtyje yra daug baltymų, riebalų, organinių druskų ir mikroelementų: kalio, kalcio, mangano ir fosforo.

Dėl rūgimo procese susidarančios pieno rūgšties kelis kartus padidėja šio produkto rūgštingumas, todėl kefyras labai tinka esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui. Be to, jis naudingas derinant su žalumynais, džiovintais vaisiais, daržovėmis. Galima naudoti salotoms pagardinti vietoje grietinės.

Kita vertus, šio skanaus gėrimo nereikėtų dažnai duoti vaikams. Mat dėl mielinio rūgimo susidaro alkoholio, todėl trijų dienų rūgimo kefyro sudėtyje jo yra 0,6 proc. Tad visiškai pakanka vieno puodelio per dieną ir geriau šviežio.

Jei turite bėdų dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo arba sergate kolitu, kefyrą vartokite labai atsargiai, nes gali prasidėti viduriavimas.

Beje, nors daugelis iš mūsų ir labai mėgsta keptas ar virta bulves su kefyru, šio malonumo reikėtų atsisakyti, nes kefyras visiškai nesiderina ne tik su bulvėmis, bet ir su duona, bandelėmis.  Prisikirtę tokio nesuderinamo maisto, greitai pajusite vidurių pūtimą dėl rūgimo procesų žarnyne. Sveikiausia  kefyrą vartoti atskirai nuo kitų maisto produktų.