Košė – sveikas ir pigus maistas

Nepamainomas pusryčių valgis – košė. Kruopose, iš kurių verdamos košės, nėra daug riebalų, tačiau kalorijų – pakankamai. Norintieji suliesėti košes ir kitus kruopų patiekalus turėtų ruošti be riebalų ar riebaus pieno. Beje, kruopos – vis dar vienas iš pigesnių produktų, taigi galima ir šiek tiek sutaupyti.

Kruopose yra visas kompleksas maisto medžiagų: baltymų, angliavandenių, riebalų, ląstelienos, mikroelementų ir vitaminų. Ypač svarbi kruopų paviršiuje esanti ląsteliena. Ji gerina virškinimą, tarsi „šluota“ išvalo iš organizmo besikaupiančius maisto likučius, kenksmingas maisto medžiagas. Tik būtina viena sąlyga – kad organizmas būtų išvalytas, košė turi būti virškinama bent 20 min. Todėl organizmui valyti labiausiai tinka avižinė košė, nes ji ilgiausiai virškinama.

Štai keletas patarimų, praversiančių gaminant patiekalus iš kruopų.

* Kruopas (išskyrus manų) prieš verdant reikia perplauti šaltu vandeniu. Ypač kruopščiai reikia plauti sorų kruopas, nes kitaip košė bus kartoko skonio.

* Grikių košė bus skanesnė, biresnė ir greičiau išvirs, jei kruopas pakaitinsite orkaitėje arba sausoje keptuvėje.

* Verdant košę, labai svarbus vandens ir kruopų santykis. Kiekvienas receptas jį nurodo vis kitokį. Tačiau niekada nesuklysite, jei vandens pilsite dvigubai daugiau nei kruopų.

* Verdant košes visų pirma reikia užvirinti vandenį, jį pasūdyti ar pasaldinti ir tada maišant pilti kruopos. Tada puodas uždengiamas ir košė verdama ant mažos ugnies (apie 20 minučių).

* Vandenyje virta avižinė košė bus skanesnė, jei įdėsite džiovintų vaisių (abrikosų, razinų, slyvų), pagardinsite bananais, cukatomis, riešutais ir medumi. Prie piene virtos avižinės košės labai tinka aviečių ar bruknių uogienė.

*  Kvietinę košę pagardinkite moliūgu: sumaišykite virtą, sutrintą moliūgą su koše (1:2) ir įdėkite šaukštelį sviesto.

* Ryžiai puikiai sugeria druską. Jeigu persūdėte sultinį, įleiskite į puodą saują ryžių kruopų, susuktų į marlės maišelį, ir kelias minutes pavirkite.

* Grikius naudingiausia ne virti, bet užpilti verdančiu vandeniu, o puodą gerai apvynioti storu rankšluosčiu. Galima kruopas supilti į termosą ir užpilti verdančiu vandeniu.

Grikių košė su varške

Stiklinė grikių kruopų, 250 g varškės, 2 kiaušinių tryniai, 2 stiklinės grietinės, šaukštas sviesto ar margarino.

Grikių kruopas nuplikyti verdančiu vandeniu, sumaišyti su grietine, įdėti truputį sviesto, žiupsnelį druskos. Varškę ištrinti su kiaušinių tryniais. Paruoštus produktus sluoksniais dėti į riebalais išteptą puodą: pusę grikių, ant viršaus – varškę, o tada – likusius grikius. Puodą pašauti į karštą orkaitę 20–30 min. Patiekti su grietine.

Vienuolių košė

Stiklinė perlinių kruopų, stiklinė ryžių, stiklinė grikių kruopų, 500 g svogūnų, 300 g morkų, aliejaus daržovėms kepti, žiupsnelis druskos.

Perlines kruopas iš vakaro užpilti šaltu vandeniu, kad per naktį išbrinktų. Smulkiai supjaustytus svogūnus pakepinti aliejuje, kol jie gražiai pagels.  Atskirai pakepinti morkas. Į didelį puodą dėti dalį svogūnų, pusę perlinių kruopų, dalį morkų, pusę ryžių, vėl sluoksnį svogūnų, sluoksnį grikių, kol sudėsite visus produktus. Užpilti pasūdytu vandeniu (galima ir sultiniu), kad apsemtų  kruopas maždaug per tris pirštus. Puodą pašauti į vidutiniškai įkaitintą orkaitę (150–160 0 C) maždaug 2 val.

Miežinių kruopų maltinukai

Stiklinė miežinių kruopų, 2,5 stiklinės vandens,  0,5 šaukšto cukraus, 1–2 kiaušiniai, 2 šaukštai sviesto, 0,5 stiklinės džiūvėsėlių, 1 stiklinė grietinės padažui.

Išvirti birią miežinių kruopų košę, pašutinti 0,5 valandos orkaitėje.  Kai truputį atvės, įmušti kiaušinius, įberti cukraus, išmaišyti ir daryti maltinukus. Juos apibarstyti džiūvėsėliais ir kepti aliejuje. Skanu su grietine arba grybų padažu.