Maisto produktai: kaip teisingai pasirinkti

Lankydamiesi maisto produktų parduotuvėje,  pirmiausiai pirkinius pastebime, t.y. išsirenkame juos akimis. Mus sudomina spalvinga ar originali pakuotė,  paties produkto išvaizda. Toliau mus patraukia arba atstumia produkto kvapas. Galiausiai produkto pasirinkimą lemia įpročiai, tradicijos ir kaina. Renkantis produktą, reikia žinoti, jog vien produkto kaina ir viliojanti pakuotė negali nulemti jūsų pasirinkimo.

Taigi, kaip nepasiklysti maisto produktų gausybėje, kaip juos pasirinkti, kaip saugoti, į ką atkreipti dėmesį, kad maistas netaptų nesaugus vartoti?

Į prekių krepšelį dėkite kuo įvairesnių spalvų vaisių ir daržovių. Daržovėse ir vaisiuose yra daug medžiagų, galinčių apsaugoti nuo vėžio (vitaminai, mikroelementai ir skaidulinės medžiagos).

Ieškokite tik šviežių, natūralių, mažai perdirbtų maisto produktų. Patartina rinktis sezonines miško, daržo, sodo gėrybes.

Sudarykite pirkinių sąrašą iš anksto, taip sutaupysite šiek tiek laiko, pinigų ir patirsite mažiau streso.

Neikite į parduotuvę būdami alkani, nes tuomet kyla noras nusipirkti ne tik daug įvairių maisto produktų, bet ir riebaus bei kaloringo maisto, turinčio daug transformuotų riebalų, kurie, gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, skatinti nutukimą ir antrojo tipo diabetą.

Skaitykite maisto produktų etiketes ir analizuokite informaciją apie jų sudėtį. Pasidomėkite, ar nėra nepageidaujamų maisto priedų. Venkite produktų su sintetiniais maisto priedais, ypač reikėtų riboti jų vartojimą vaikams, ligoniams, pagyvenusiems žmonėms.

Pirkite ekologiniuose ūkiuose išaugintus vaisius ir daržoves bei iš jų pagamintus produktus, kurie yra paženklinti specialiais ženklais.

Venkite greitai paruošiamo maisto – įvairių maisto koncentratų, sausų sriubų.

Visada patikrinkite produkto tinkamumo vartoti terminą, nes  kuo ilgiau produktas tinkamas vartoti, tuo daugiau jo sudėtyje yra konservantų.

Patartina įsigyti padidinamąjį stiklą (lupą) tam, kad nesunkiai galėtumėte perskaityti visą jums reikalingą informaciją, kuri yra nurodyta ant  maisto produktų ženklinimo etikečių.