Sveikatą dietos gali paveikti negrįžtamai

Dar niekam nepavyko tiksliai apskaičiuoti, kiek gi laiko moterys praleidžia grožio salonuose, sporto klubuose ar galų gale ant svarstyklių, norėdamos patikti vyrams ir sau. Ypač po pastarosios „procedūros“ moterys aktyviai pasineria į spaudos bei interneto puslapius, skatinančius kontroliuoti kūno svorį ar siūlančius išbandyti įvairias dietas. Svetainių komentaruose moterys neretai tampa “gydytojomis” – vardydamos vienos ar kitos dietos privalumus jas rekomenduoja ar dalijasi pasiektais stulbinančiais rezultatais.

Šiandien žurnalai mirgėte mirga nuo įvairiausių patarimų, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų. Sveikatos specialistai pastebi, kad dietų teorijos dygsta kaip grybai po lietaus ir daugeliu atvejų yra juokingos bei absurdiškos, o besivaikantys šių dietų visai užmiršta sveikos mitybos principus. Pasak medikų, dieta yra tam tikra rekomendacija maitinimuisi, norint pagerinti sveikatą, pvz., siekiant sumažinti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, esant dideliam kraujospūdžiui ir pan. Iš Lietuvą apėmusios dietų karštinės, medikai yra linkę išskirti kelias pagrindines populiariausias dietas: Atkinsono, Holivudo, Viduržemio jūros bei dietą pagal kraujo grupę. Pabandysime trumpai apžvelgti pagrindines dietų teorijas, principus bei jų poveikį sveikatai.

Pasak dietologų, Atkinsono dieta yra viena populiariausių. Jos pagrindą sudaro baltyminis maistas. Atkinsono dietos šalininkai daugiausia rekomenduoja vartoti mėsos, žuvies, paukštienos produktų. Baltyminės kilmės dietų dažniausiai laikosi aktyviai sportuojantys žmonės bei paaugliai.

grill-kepta-mesa-darzoves-baltymine-dieta

Pagrindinis šios dietos principas – suvartojama daugiau baltymų turinčių produktų ir atsisakoma angliavandenių (duonos, ryžių, konditerijos gaminių, kai kurių vaisių, daržovių). Norėdamas gauti energijos, organizmas visų pirma sudegina angliavandenius. Tuomet ateina riebalų eilė – organizmas ima deginti ir tuos riebalus, kurie yra susikaupę kūne.

Ši dieta iš pirmo žvilgsnio atrodo labai efektyvi, nes per pirmąją savaitę pastebimai netenkama svorio, tačiau laikantis šios dietos, organizmas patiria didelį šoką. Pasikeičia medžiagų apykaita, pažeidžiami kalcio apykaitos procesai, kuomet organizmas bando trūkstamų medžiagų pasisavinti iš kaulų. Todėl kaulai silpsta ir labai padidėja kaulų lūžių rizika. Taip pat pakyla bendras organizmo terpės rūgštingumas, išaugęs rūgščių perteklius, gautas iš gyvulinės kilmės produktų, neigiamai veikia organizmą.

Gydytojai akcentuoja, kad organizmas turi gauti įvairių reikalingų maisto medžiagų: ir baltymų, ir angliavandenių, ir riebalų. Laikantis Atkinsono dietos, organizmas negauna reikiamo mineralinių druskų ir ląstelienos kiekio, kuris yra būtinas normaliam virškinamojo trakto darbui, o per riebus maistas gali sukelti daugelį odos problemų, plaukai tampa sausi ir lūžinėjantys.

Holivudo dietos pagrindinis principas yra tas, kad vartojamas maistas turėtų būti be baltymų ir kalcio. Nevalgoma mėsos, sūrio, pieno produktų, kiaušinių ir žuvies. Leidžiami bet kokie angliavandeniai: grūdai, saulėgrąžos, duona, bulvės, tačiau jų vartojama labai mažais kiekiais. Tai nepaprastai mažo kaloringumo (apie 600-800 kcal per dieną), „greita“ dieta, kai per trumpą laiką netenkama daug svorio (per savaitę galima numesti 5-7 kg).

Išskyrus staigų svorio kritimą, iš šios dietos daugiau jokios naudos moterys neturėtų tikėtis. Baigus laikytis dietos, svoris vėl sugrįžta ir su kaupu, nes sukrėstas organizmas stengiasi sukaupti dar daugiau riebalų, bijodamas naujų išbandymų. Dėl pastovaus baltymų trūkumo, ši dieta sendina odą, ji suglemba. Pilvas, sėdmenys sumažėja, tačiau jie tampa suglebę. Ilgiau eksperimentuojant su šia dieta sutrikdoma medžiagų apykaita, nes šios dietos principai neturi nieko bendra su subalansuota mityba. O medikai perspėja, kad ši dieta pavojinga dėl visiško riebalų atsisakymo, todėl jos negalima laikytis diabetikams, nėščioms moterims, žmonėms, patyrusiems stresą ir kamuojamiems nuovargio.

Viduržemio jūros dietos pagrindas yra augalinis maistas. Besilaikantieji šios dietos suvartoja didelį kiekį nesočiųjų riebalų rūgščių, kurių gausu daržovėse, ankštiniuose augaluose, vaisiuose ir grūdinėse kultūrose, ypač alyvų aliejuje. Saikingai vartojamas pienas ir mėsa. Besilaikantys šios dietos žmonės vartoja daug antioksidantų ir reguliariai sportuoja. žurnale „Annals of Neurology“ išspausdinto tyrimo autoriai mano, kad ši dieta yra naudinga sveikatai, nes sumažina riziką susirgti širdies ligomis, Alzheimerio liga. Tačiau gydytojai įspėja, kad organizmui negaunant pakankamai maistinių medžiagų iš gyvulinės kilmės produktų, pradeda trūkti vitaminų D ir B12, kalcio, geležies, jodo ir cinko, organizmas negauna pakankamai nepakeičiamų aminorūgščių. Vėliau, atsisakius šios dietos, užpildyti šį vitaminų trūkumą yra be galo sunku.

Anot medikų, dieta pagal kraujo grupes gimė vadovaujantis teorija, kad kiekvieno žmogaus organizmo poreikiai yra skirtingi. Šios dietos pagrindinis principas – kiekvienas žmogus turi vieną iš kraujo grupių su charakteringais antikūnais. Teigiama, kad pirma kraujo grupė pati seniausia. Ji atsirado tuomet, kai mūsų protėviai buvo medžiotojai ir maitinosi mėsa.Todėl turintiems šią kraujo grupę žmonėms yra labiau rekomenduojama vartoti mėsos produktus, nes organizmas juos geriau įsisavina. Antrosios kraujo grupės atsiradimas siejamas su žmonių gebėjimu apdirbti žemę. žmonės ėmė maitintis tuo, ką užaugindavo. Šios kraujo grupės atstovams rekomenduojami augaliniai produktai. Trečioji kraujo grupė siejama su klajoklišku gyvenimo būdu ir pirmenybė teikiama pieno produktams. Ketvirtoji kraujo grupė laikoma pačia jauniausia. Dietos pagal kraujo grupes teorijoje nėra apibrėžta, kas labiausiai tinka žmonėms, turintiems ketvirtąją kraujo grupę. Yra pabrėžiama, kad šios kraujo grupės atstovų virškinimo traktas yra nepaprastai jautrus, todėl parengti konkrečią dietą labai sunku. Rekomenduojama saikingai vartoti mėsos, miltų, grikių, kukurūzų, nes nuo šių produktų svoris greitai auga. Šios kraujo grupės žmonėms patariama valgyti jūros gėrybių, daržovių, pieno produktų.

Pastaruoju metu kraujo grupių dieta susilaukia vis daugiau mokslininkų kritikos, kadangi nėra jokio racionalaus šios dietos paaiškinimo. Anot medikų, nei vieno šios dietos teiginio negalima moksliškai pagrįsti: nei kraujo grupių atsiradimo istorijos, nei numanomo mūsų protėvių mitybos raciono senaisiais laikais.
Be minėtų kelių populiariausių dietų galėtume dar galėtume kalbėti apie daugelį kitų: Skarsdeilo, Montinjako, Kopenhagos, kiniečių, vyno, vegetarišką, sriubos ar mažo kaloringumo nesubalansuotą, subalansuotą mažesnio kaloringumo, šokolado, dirbtinės su koncentratų ir maisto papildų vartojimu ir kitas dietas. Ir tai dar ne viskas – žurnalų puslapiuose skambiais pavadinimais dietų atsiranda beveik kasdien.

Siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų, antsvorio turintiems žmonėms medikai pataria ne laikytis internete ar žurnaluose aprašytų dietų, o verčiau pasikonsultuoti su specialistais. Anot gydytojų, įvairių ligų išvengimas nebūtinai priklauso nuo vienos ar kitos dietos laikymosi ir besilaikydami įvairių alinančių dietų žmonės kartais save tik luošina. Sulieknėjimas – gali būti trumpalaikis, o žalos padarinius jausime visą gyvenimą.