Sveikatą stiprinantis sezamas

sezamasTikriausiai nedaugelis žino, kad iš žinomos rytietiškos pasakos kilęs stebuklingas burtažodis „Sezamai, atsiverk” yra siejamas su augalu. Mat sezamo ankštys turi įdomią savybę: nokdamos jos garsiai sproginėja.

Sezamas – vienas seniausiai žinomų prieskoninių augalų. Senovės Babilone iš sezamo sėklų kepdavo pyragėlius, gamindavo brendį,  garsųjį sezamo aliejų. Tada jau žinota apie gydomąsias augalo savybes. Sezamo sėklos yra turtingos žmogaus organizmui reikalingų vitaminų ir mikroelementų.  Pavyzdžiui, sezamo sėklose kalcio yra daugiau nei pieno produktuose. O šio mikroelemento druskos, turi tiesioginį poveikį  kaulų audinių formavimuisi.

Organizmo valymas ir sveikatinimas – taip pat viena mažučių sezamo sėklelių funkcijų. Dėka jose esančios medžiagos lignino, pasižyminčios stipriu antioksidaciniu poveikiu, sezamas stiprina imunitetą, trukdo vystytis vėžiui. Ligninas taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje, todėl sezamą galima laikyti aterosklerozės profilaktikos priemone. Sezamas, dažniau jo aliejus,  naudojamas daugeliui ligų gydyti.

Tačiau sezamas – labai kaloringas produktas, todėl vartoti jo sėklas dideliais kiekiais nepatartina. Be to, sezamo sėklos ilgai ir sunkiai virškinamos, todėl jas reikėtų arba šiek tiek pakepinti, arba valgyti su medumi.

Sezamą pravartu prisiminti tiems, kuriuos kamuoja hemorojus. Mat sezamo sėklos kompleksiškai veikia virškinimo sistemą. Jos padeda esant vidurių užkietėjimui, kuris ir provokuoja hemorojų, blogina ligos eigą. Šiuo atveju naudojamos klizmos su sezamo aliejumi. Aliejus taip pat yra geriamas po 0,5-1 šaukštą kasdien, kol būklė pagerėja. Į vidų vartojamas sezamo aliejus gerina  kraujagyslių ir kapiliarų būklę, o tai turi reikšmės kovoje su hemarojumi.

•    Jeigu peršalote, vandens vonelėje pakaitinkite sezamo aliejaus ir prieš miegą juo įtrinkite krūtinės ląstos sritį, po to šią vietą šiltai pridenkite ir gulkitės į lovą.

•    Jeigu norite atsikratyti viduriavimo, į 200 ml atvėsinto virinto vandens įdėkite 1 arbatinį šaukštelį medaus ir 1-2 arbatinius šaukštelius sezamo sėklų. Gerkite, kol pasveiksite.

•    Esant pieno liaukų uždegimui, sezamo sėklos pakepinamos ant silpnos ugnies, po to sutrinamos į miltelius ir  įmaišomos į šiek tiek pašildytą augalinį aliejų. Gauta masė dedama ant uždegimo vietų.

Sezamo aliejus naudojamas ir kulinarijoje. Yra dvi sezamo aliejaus rūšys: tamsus ir šviesus. Šviesusis yra mažiau aromatingas, jis labiau tinka salotoms, daržovių troškiniams ir paukštienai paskaninti. Šio aliejaus taip pat dedama į tešlą. Tamsus sezamo aliejus  turi stipresnį kvapą ir naudojamas dažniausiai Rytų virtuvėje. Sezamo aliejus – nepigus malonumas, tačiau netgi nedidelis jo kiekis suteikia patiekalams malonų riešutų skonį.