Tunas – ypatinga žuvis

Tunas tai ypatinga žuvis ir bent jau akiračio praplėtimui, apie tuną verta pakalbėti šiek tiek plačiau.. Tiek sportininkai, tiek besilaikantys sveikos mitybos principų, jį vertina todėl, kad tuno mėsoje labai daug baltymų. Ji neriebi, lengvai virškinama ir lengvai paruošiama. Joje yra visos būtinos amino rūgštys reikalingos raumenų augimui ir regeneracijai, taip pat gausu labai naudingų „omega-3“ riebiųjų rūgščių. Jis puikiai tinka visų kraujo grupių žmonėms.tunas_zuvis

Bet… tunas nelygu tunui. Jų šeimyna labai gausi ir įvairialypė. Joje ir „fregatas“, užaugantis tik iki dviejų kilogramų, ir melsvapeliakis „blufinas“, užaugantis iki septynių šimtų kilogramų. Be abejo, pats populiariausias ir vertingiausias maistine prasme, tai ilgapeliakis „baltasis“ tunas „albakoras“. Jis užauga iki dvidešimties kilogramų, o jo mėsa pasižymi ypatingai švelniu skoniu. Gyvena jie vandenynuose tarp paviršinių ir giluminių vandenų ribos. Jaunesni, iki penkių metų amžiaus albakorai laikosi labiau paviršiniuose, šiltesniuose vandenyse, ojau ūgtelėję nusileidžia giliau į šaltesnius vandenis. Atitinkamai keičiasi jų mityba ir aišku skonis. Kuo tunai jaunesni, tuo jų mėsa riebesnė, vertingesnė. Šitie riebalai labai naudingi mūsų sveikatai. Rūgštys „omega-3“ teigiamai veikia širdies darbą, gerina, smegenų veiklą, švelnina artrito keliamus skausmus, gerina regėjimą, mažina vėžinių susirgimų tikimybę. Profilaktiškai per savaitę užtektų suvalgyti pora skardinių tuno konservų savose sultyse. Melsvapeliakio tuno „blufino“ mėsoje taip pat gausu „omega-3“ riebiųjų rugščių, bet bėda tame, kad jo mėsa plačiai naudojama tradicinėje japonų virtuvėje gaminant jų firminius patiekalus „suši“ ir sašimi“. Todėl blufinai yra intensyviai žvejojami ir jų likę ne tiek jau daug. Todėl praktiškai nusipirkti melsvapeliakio tuno neįmanoma.

Gelsvapeliakio tuno mėsoje „omega-3“ rūgščių mažiau. Be to, ji šiek tiek kietesnė ir ne tokia skani. Iš tikro ne tiek jau svarbu kokios rūšies tuną jūs valgote. Bet kokiu atveju tai geras pasirinkimas, nors mūsų parduotuvėse tas pasirinkimas nėra jau toks ir didelis…

Ir vis tik kaip atskirti kokį tuną mes perkame? Nepatingėkite paskaitinėti užrašus ant dėžutės. Jeigu konservai labai geri, bus žodis “Albacor“, jeigu jo nėra tai reiškia, kad šie konservai pagaminti iš senesnių tunų mėsos. Norėdami pagerinti skonį konservų gamintojai sumaišo senų ir jaunų tunų mėsą, aišku nenurodydami šio mišinio santykio. Bet ir tokiu atveju galima kai ką išsiaiškinti. Konservus, aišku, reikėtų rinktis pagamintus savose sultyse. Jums paprasčiausiai reikėtų perskaityti etiketę, kurioje privalo būti nurodytas riebalų procentas. Kuo jis didesnis, tuo didesnę dalį sudaro jaunų tunų mėsa, tuo konservai vertingesni. Ir kuo dažniau juos valgysite, tuo būsite sveikesni.

„Active Gym“ velneso klubo, mitybos konsultantas-treneris Žygimantas Lapėnas.