Dieta be dietos

Norite atsikratyti svorio? Pamirškite apie valią, kalorijų skaičiavimą, angliavandenių ribojimą ir raumenų “pumpavimą”. Bet atsikratykite daugelio įpročių – ir palieknėsite visam laikui.

Dietos – pats neefektyviausias lieknėjimo būdas, sugalvotas žmonių. Bemaž 95 proc. tų, kurie laikėsi dietos, po metų tapo tokie pat stori ar net storesni, nei buvo.

vaisiai_sypsenaJei bent viena dieta veiktų taip, kaip žadama, nutukimo problema pasaulyje seniai būtų įveikta. Bet du trečdaliai suaugusiųjų Britanijoje turi antsvorio arba kenčia nuo nutukimo. Per pastaruosius 25 metus nutukusių žmonių padaugėjo daugiau nei 400 proc.!

Nutukimo psichologiją tiriantys mokslininkai Benas Fletčeris bei Karen Pain atrado: liesų ir apkūnių žmonių mityba panaši, bet skiriasi vienu dalyku – ar yra jie slaptų įpročių vergai. Persivalgymas – pašalinis efektas, daug gilesnių bėdų simptomas.

Pasak jų teorijos, atsisakę slaptų įpročių, žmonės natūraliai suliesėja iki idealaus svorio. Klinikiniai tyrimai patvirtino, jog ši “dieta be dietos” veikia! Savanorių, dalyvavusių tyrimuose, per 28 dienas figūra tapo ideali ir tokia išliko ilgą laiką.

Taigi “dietos be dietos” esmė – atsisakyti įpročių, verčiančių persivalgyti. To galima pasiekti netgi važiuojant į darbą neįprastu maršrutu arba visą dieną neįjungiant televizoriaus.

Iš pirmo žvilgsnio dietos atrodo patrauklios. Jų autoriai tvirtina, esą vartodami mažiau kalorijų “prisikasite” prie riebalų atsargų ir numesite svorio. Bet iš tikrųjų beveik neįmanoma laikytis dietos daugiau nei kelias savaites arba mėnesius. Problema – ne valios trūkumas, o biologija. Milijonai evoliucijos metų išmokė mus ieškoti maisto ir jį valgyti – tam gamta davė alkio jausmą. Bet už alkio slypi kai kas daugiau nei natūralus noras pavalgyti. Įpročiai, emocijos, lūkesčiai, socialinės sąlygos ir didžiulis psichologinis krūvis gali pagimdyti “melagingą alkį”.

Bėgant metams besikaupiantys įpročiai veikia mūsų elgesį. Šie įpročiai palaiko, kuria vienas kitą. Psichologai tai vadina grandinine įpročių reakcija, kuri susipina į įpročių tinklą. Jų vertinimu, vidutinis žmogus maždaug 85 proc. laiko atlieka vienus ar kitus veiksmus iš įpročio.

Pagalvokite. Jūs visada miegate toje pačioje lovos pusėje? Atsikeliate tuo pačiu metu? Tuo pačiu metu einate į tualetą? Užsiiminėjate seksu tą pačią savaitės dieną (ta pačia poza)? Į darbą nukankate tuo pačiu keliu? Darbe geriate vis iš to paties puodelio? Susirinkimuose sėdite vis toje pačioje vietoje? Ar bereikia klausti toliau?..

Dabar tuo pačiu aspektu įvertinkite savo mitybą. Kiek kartų pradėję valgyti sausainius susivokėte, jog nenorėdami ištuštinote pusę pakelio? Tai įprotis. Gal jūs įpratote valgyti traškučius žiūrėdamas televizorių, išgerti alaus prieš vakarienę? Tai įpročiai. Visiškai nesąmoningai valgydami, gaunate kalorijų, kurios neteikia jokio pasitenkinimo ir kartu didina svorį.

Situaciją blogina tai, kad viskas šiuolaikiniame pasaulyje tik padeda įpročiams formuotis. Pereikime centrine gatve – tos pačios parduotuvės prekiauja vis tomis pačiomis prekėmis. Televizorius, laikraščiai kartoja vis tas pačias frazes, stimuliuodamos vartojimą. Visi šie signalai skatina pradėti veikti protinių ir fizinių įpročių kaskadai. Mes programuojami valgyti ir gerti pernelyg daug.

Šį įpročių tinklą galima sudraskyti, išsilaisvinti ir pradėti lieknėti. Jei kasdien griausite įpročius, jie praras jėgą. Nuo vieno kurio nors įpročio atsisakyti lengva. Jėgos suteikia psichologinis ryšys tarp jų. Įpročių tinkle yra silpna grandis. Jei atsisakysite vieno įpročio, struktūra subyrės. Ir jei atsisakysite įpročio, padedančio jums persivalgyti, – pradėsite lieknėti.

Kiekvieną dieną reikia ką nors padaryti neįprasto. Pavyzdžiui, kelyje į darbą sustoti ir apsižvalgyti. Paaukoti keletą sekundžių ir pasigėrėti gėlėmis parke ar medžių lapais, atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo jūsų mylimas žmogus, kokios spalvos jūsų draugo akys, kaip atrodo mėnulis danguje.

Jei stabtelsite ir pajusite gyvenimo džiaugsmą, tai padės jums numesti svorio. Ar tai ne gera permaina?

Dietos kenkia sveikatai

Dietų laikymasis sukuria nerealistinį santykį su maistu. O tai reiškia, kad palūšite ir vėl imsite kaupti svorį.

Kalorijų ribojimas mažina energijos lygį. Dėl to gali sumažėti intelekto jėga.

Daugelis tyrimų dietų laikymąsi sieja su depresija, menku savęs vertinimu ir streso sustiprėjimu. Kadangi dietos laikytis visą laiką neįmanoma, patys sukuriate sau nesėkmės sąlygas.

Idėja, kad vaikščiojimas didina jūsų žmogiškąją savivertę, liudija, kad jūsų savigarba priklauso nuo jūsų svorio. Dietos laikymasis nepadidina tos savigarbos, o gali tik sumažinti.

Dieta suardo jūsų santykį su apetitu. Jūs nevalgote, kai esate alkani. Paskui prarandate sugebėjimą pažinti, kada esate sotus, kada laikas nustoti valgyti.

Dietų laikymasis kenkia inkstams, širdžiai ir kepenims, raumenų masei. Nuolatinis dietos laikymasis sumažina organizme natūralių ląstelių, kovojančių su tokiomis ligomis kaip vėžys, kiekį.

Dietų laikymasis gali tapti odos ligų, galvos skausmo ar svaigimo, nuplikimo, menstruacinio ciklo sutrikimo moterims, mieguistumo, tulžies pūslės akmenligės ir vidurių užkietėjimo priežastim.

Dėl dietos organizme gali pritrūkti reikalingų maistinių medžiagų.

Greitas svorio netekimas, o po jo einantis greitas svorio priaugimas didina susirgimo širdies ir kraujagyslių ligomis riziką.