Ištvermės lavinimo įtaka sveikatos stiprinimui

Fizinis aktyvumas, kaip daugelio ligų rizikos faktorius, bei sąveikoje su kitais rizikos faktoriais, turi didžiulę reikšmę gyvenimo kokybės gerinime bei sergamumo ir mirtingumo populiacinėse ir padidintos rizikos mažinimo strategijose. Reguliaraus fizinio aktyvumo didinimas numatoma kaip atskira kryptis daugelio šalių, taip pat ir Lietuvos sveikatos programose.

Ištvermės lavinimo pratimai yra svarbi širdies ir kraujagyslių sistemos ligų profilaktikos ir reabilitacijos dalis. Jie efektyviai padeda kovoti su tokiais sveikatos rizikos veiksniais kaip viršsvoris, hipercholesterolemija, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, stresas ir kt.

Ištvermės pobūdžio pratimų pagalba gali būti sėkmingai sumažinamas viršsvoris, keičiant kūno masės kompoziciją. Tokio fizinio aktyvumo metu mažėja riebalinio audinio kiekis, kai tuo tarpu raumeninio audinio kiekis nekinta, o kai kuriais atvejais gali netgi ir padidėti. Riebalinio audinio mažėjimas ištvermės pobūdžio pratimų pasekoje yra susijęs su riebalų kaip energetinės medžiagos panaudojimu atliekant pratimus mažu ar vidutiniu intensyvumu. Šis procesas visiškai nevyksta esant labai didelio intensyvumo darbui. Ilgalaikiai aerobiniai pratimai mobilizuoja riebalus iš riebalinio audinio ir gali sumažinti jų atsargas organizme. Dėl aerobinio pobūdžio treniruočių padidėja organizmo sugebėjimas naudoti riebalus kaip energetinę medžiagą. Treniruoti asmenys atlikdami tą patį darbą santykinai daugiau energijos gauna iš riebalų.

Svorio mažinimas ištvermės lavinimo pratimais rekomenduojamas ir dėl to, kad šių pratimų metu organizme sudeginama daug riebalų, o poilsio metu pirmiausia atkuriamos angliavandenių atsargos ir tik po to, jei su maistu gaunama per daug kcal, vėl pradeda kauptis riebalai. Fiziniai pratimai taikomi svoriui mažinti turėtų būti mažesnio intensyvumo, ilgesnės trukmės, turėtų didėti užsiėmimų skaičius per savaitę. Jie turėtų būti derinami ir su individualiai parinktomis mitybos rekomendacijomis.

Sveikatos atžvilgiu labai svarbu yra ugdyti ir atskirų raumenų grupių ištvermę. Tuo tikslu atliekami pratimai skirti viršutinių ir apatinių galūnių, krūtinės, pilvo, nugaros raumenų stiprinimui. Jų pagalba, įtakojama teisinga kūno laikysena, sąnarių funkcija. Paprasčiausias tokios fizinių pratimų programos pavyzdys – “treniruotė ratu”, kurios metu atliekami pratimai skirtingoms raumenų grupėms, esant reglamentuotam pratimų, jų serijų ir pakartojimų bei poilsio intervalų skaičiui.

Ypač svarbu ugdyti raumenų, užtikrinančių taisyklingą laikyseną, ištvermę. Derinant šių raumenų ištvermės ir jėgos ugdymo pratimus galima laiku išvengti nugaros skausmo, kuris pastaruoju metu esti labai paplitęs reiškinys šiuolaikinėje visuomenėje.

Tiek aerobinis darbingumas, tiek ir atskirų raumenų grupių ištvermė esti labai svarbus sveikatą tiesiogiai įtakojantis veiksnys. Laikantis teisingų ir griežtai individualizuotų jos ugdymo nurodymų galima sėkmingai įtakoti tiek fizinę tiek ir emocinę savo sveikatos būklę, būti pilnaverčiu socialinio gyvenimo dalyviu.

Rematasi Visuomenės sveikatos vartais