Jo didenybė – kopūstas

Ar mėgstate kopūstus? Valgote kopūstų salotas, sriubas, su pasimėgavimu kertate raugintus kopūstus ir geriate jų sultis? Ir teisingai darote, nes kopūstai yra viena pačių naudingiausių mūsų organizmui daržovių apie kurias puikiai žinojo jau mūsų proseneliai. Kopūstuose yra apie 1,63 proc. ląstelienos, kuri gerina žarnyno motorinę funkciją ir naudingos žarnų lazdelės gyvybinę veiklą. Ląsteliena padeda pašalinti iš organizmo cholesterolį – tai svarbu aterosklerozės profilaktikai.

Organizmui naudingi kopūstuose esantys įvairūs fermentai, kalio bei kalcio druskos, fosforas, magnis, siera, selenas ir kt. Kopūsto lapuose yra nemažai vitamino C, šiek tiek vitaminų A, Bl, B2, B6, P, K bei cholino. Todėl kopūstas yra vienas svarbiausių gydomosios ir dietinės mitybos produktų.

Be to, kopūstai malšina skausmą ir uždegimus, gerina medžiagų apykaitą, stiprina kraujagysles ir reguliuoja cholesterolio lygį kraujyje. Jo fitoncidai naikina mikrobus, tame tarpe ir auksinio stafilokoko bei tuberkuliozės, ląsteliena valo virškinimo sistemą ir teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, padėdama įveikti disbakteriozę. Liaudies medicinoje kopūstai vartojami sergant lėtiniu cistitu, inkstų bei tulžies pūslės akmenlige, pielonefritu, cukriniu diabetu, bronchine astma, stenokardija, anemija. Ši daržovė nepakeičiama ir esant hipoteriozei, nes joje yra medžiagų, stimuliuojančių skydliaukės veiklą.

Sultys – vertingiausias dietinis produktas

Šviežios kopūstų sultys gerina žarnyno peristaltiką, padeda esant vidurių užkietėjimui, gydo kosulį, bronchitą, tuberkuliozę, kepenų ligas, gastritą.

Palyginti neseniai buvo nustatyta, kad kopūstų sultys padeda gydyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę. Sultyse yra daug vitamino U, kuris ir gydo opas. Šviežios kopūstų sultys skatina opų surandėjimą ir ligonių būklė gana greitai gerėja.

Kopūstų sultys taip pat naudingos sergant skrandžio uždegimu, spazminiu ir opiniu kolitu. Šviežiomis kopūstų sultimis, praskiestomis šiltu vandeniu, galima skalauti burną, gerklę, esant jų uždegimams. Raudongūžių kopūstų sultis (po arbatinį šaukštelį kelis kartus per dieną) patariama gerti nuo kosulio ir užkimimo. Kvėpavimo takų uždegimams gydyti tinka kopūstų nuoviras su medumi.

Rauginti kopūstai  – pagalba žarnynui

Rauginti kopūstai netgi naudingesni už šviežius. Mat rūgimą skatinančios pieno rūgšties bakterijos sintetina naujas medžiagas, todėl kopūstai praturtinami vitaminais B1, B2, B3, B6, B9. Be to, rauginti kopūstai – vienintelis augalinis produktas, kuriame yra vitamino B12, padedančio kovoti su senatve. Sultingi, traškantys tarp dantų, rauginti kopūstai gerina virškinimą, šalina iš organizmo šlakus ir aktyvina enzimus, kurie valo žarnyną ir padeda kovoti su onkologinėmis ligomis.

Raugintuose kopūstuose dalis vitaminų bei kitų naudingų medžiagų pereina į sultis. Todėl sultis galima vartoti kaip vertingą dietinį produktą. Jos gerina apetitą, skatina virškinimą. Ypač naudinga sultis gerti esant vidurių užkietėjimui, hemorojui, sergant kepenų ligomis. Paprastai sultys geriamos prieš valgį po 1-1,5 stiklinės.

Vitamininės salotos

100 g šviežių baltagūžių kopūstų, 3 morkos, 1 apelsinas, 1 obuolys, pagal skonį citrinos sulčių, jogurto, medaus ir druskos.

Kopūstus supjaustykite kaip rauginimui, morkas – šiaudeliais, obuolį ir apelsiną nulupkite ir supjaustykite riekutėmis, viską sumaišykite, pagardinkite citrinos sultimis, medumi, druska ir užpilkite jogurto. Gero apetito!