Kai labiau norisi saldumynų
Artėjant žiemai, kai dienos trumpėja, daugelis skundžiasi liūdesiu, vangumu. Mums labai trūksta šviesos, kuri reguliuoja serotonino, nuo kurios priklauso gera savijauta, gamybą. O cukrus skatina organizme gamintis serotoniną. Kai valgant gerėja nuotaika, tai ir norisi valgyti. Ranka taip ir tiesiasi gardaus pyragaičio. Taip ir nereikalingo svorio labai lengva priaugti.
Žmogus priauga svorio, kai gauna daugiau kalorijų nei sunaudoja, tai yra daug valgo ir mažai juda. Papildomai svorio prideda ir neigiamos emocijos (nuobodulys, liūdesys ar pyktis). Stresinėse situacijose organizme gaminasi ypač daug kortizolio, nuo kurio priklauso riebalų atsargų kaupimas. Linkusius pilnėti žmones dietos veikia atvirkščiai nei tikimasi: patirdami stresą jie tik dar labiau pilnėja. Nors dauguma viršsvorio turinčių žmonių nepatiria psichologinių problemų, vis dėlto trečdalis jų išgyvena vadinamųjų „prisikimšimo“ priepuolių. Jų metu prarandamas sotumo jausmas ir suvalgoma daug maisto vienu kartu.
Ką gi daryti? Pradėję domėtis dietomis, rasite jų begalę. Nesirinkite trumpalaikių, sekinančių organizmą, vertinkite jas realiai. Jei mėgstate ledus, o dieta jums draudžia – ilgai tokio režimo nesilaikysite. Beje, ar kada susimąstėte, kad organizmas pats gerai žino, ko jam reikia. Jei šiandien užsimanėte šokolado ar pyragėlio, tai ir suvalgykite. Bet tai nereiškia, kad kasdien turite kimšti vien tik plikytos tešlos pyragėlius su saldžiu įdaru. Rytoj jų tiesiog nenorėsite.
Didinkite savo fizinį aktyvumą. Be abejo, jūs galite to nedaryti, o tiesiog mažiau valgyti. Deja, daugumai tai nepavyksta. Labai svarbu sportuoti. Optimalu tam paskirti apie valandą per dieną. Manote, kad tai per daug? Amerikiečių atlikti tyrimai parodė, kad būtent taip storuliai numetė vidutiniškai 30 kg. Ne taip jau blogai, ar ne? Be to, šį laiką galite padalinti į kelias dalis ir kaskart užsiimti vis kita fizine veikla – ėjimu, bėgiojimu ar tiesiog pasivažinėti dviračiu. Pradėti nelengva, bet po trijų savaičių be to negalėsite gyventi.
Kasdien skaičiuokite gautas ir sunaudotas kalorijas. Paprastai metant svorį laikomasi 1200–1400 kalorijų per dieną dietos. Deja, tiek mažai valgydami, ilgai netversite. Verta nepamiršti, kuo daugiau kalorijų suvalgote, tuo intensyviau reikia sportuoti.
Kasdien valgykite pusryčius, įpraskite valgyti mažiau riebalų turintį maistą ir kasdien sekite savo svorį bei periodiškai rašykite maisto dienoraštį.