Kaip įtikinti šeimos narius ir draugus gerbti jūsų mitybos apribojimus?

Keičiant mitybą – nesvarbu, ar tai būtų atsisakymas mėsos, pieno produktų, glitimo, cukraus ar tiesiog sąmoningas pasirinkimas maitintis sveikiau – dažnai tenka susidurti ne tik su naujais maisto pasirinkimais, bet ir su artimųjų nesupratimu ar net kritika.

„Tai tik mada“, „Tu nieko nevalgai!“, „O ką gi tu dabar valgysi per šventes?“ – šios frazės skamba daugeliui pažįstamai. Bet gera žinia ta, kad su atvira, empatiška komunikacija galima pasiekti abipusę pagarbą.


1. Paaiškinkite savo pasirinkimą aiškiai ir be spaudimo

Pirmas žingsnis – atidžiai ir ramiai paaiškinti, kodėl nusprendėte keisti mitybą. Tai gali būti sveikatos, etikos, aplinkosaugos ar tiesiog savijautos klausimas. Kuo aiškiau išdėstysite savo motyvus, tuo lengviau aplinkiniams bus juos suprasti.

Pavyzdys:
„Pastaruoju metu netoleruoju laktozės, todėl atsisakau pieno produktų – tai padeda jaustis geriau.“
arba
„Aš nusprendžiau maitintis augaliniais produktais – tai asmeninis sprendimas, kuris man atrodo tinkamas.“

Svarbu: nekaltinkite kitų dėl jų pasirinkimų. Kalbėkite apie save, ne apie tai, ką „visi turėtų daryti“.


2. Paprašykite pagarbos, ne pritarimo

Jūsų tikslas – ne priversti kitus valgyti taip pat, o paprašyti supratimo ir pagarbos. Leiskite artimiesiems žinoti, kad nesitikite, jog jie keistųsi dėl jūsų, bet tikitės, kad jie gerbs jūsų sprendimą.

Galite pasakyti:
„Nesitikiu, kad valgysite taip, kaip aš, bet būtų smagu, jei tiesiog priimtumėte mano pasirinkimą.“
arba
„Man svarbu, kad šalia galėčiau jaustis saugiai ir nevaržomai.“


3. Pasiūlykite alternatyvas ir gaminkite kartu

Viena iš priežasčių, kodėl artimieji kartais priešinasi, – nežinojimas, ką ruošti ar kaip prisitaikyti. Pasiūlykite receptų, kartu pagaminkite patiekalų ar atsineškite savo pasirinkimų į bendrus susibūrimus.

Patarimas: atneškite į šeimos vakarienę skanią augalinę užtepėlę, desertą be cukraus ar be glitimo – kartais skonis kalba garsiau už žodžius.

salotų rūšys
Salotos

4. Šiek tiek kantrybės – pokyčiams reikia laiko

Jei jūsų pasirinkimas naujas, nenuostabu, kad aplinkiniai dar nėra prie jo pripratę. Kaip ir bet kuris pokytis šeimoje ar draugų rate, tai užima laiko.

Pabandykite reaguoti su kantrybe ir šypsena. Kartais net ir skeptiškiausi šeimos nariai vėliau ima domėtis ir net… paragauti.


5. Humoras gali būti puikus sąjungininkas

Kai kuriais atvejais lengvas humoras ir saviironija padeda išsklaidyti įtampą.

Pavyzdys:
Kai kas nors sako: „Tai ką tu čia dabar valgysi – lapus?“
Galite atsakyti: „Taip, bet labai skanius ir brangius lapus!“


6. Priminkite, kad tai – jūsų kūnas, jūsų atsakomybė

Galite priminti artimiesiems, kad jūs geriausiai jaučiate, kas jums tinka ir netinka. Jūs gyvenate savo kūne, su savo sveikata, energija ir savijauta.


7. Atminkite – pagarba turi būti abipusė

Kaip ir jūs tikitės pagarbos, taip pat ir gerbkite kitų pasirinkimus. Nesistenkite įrodyti, kad jūsų kelias vienintelis teisingas. Tai kuria grąžinamą pagarbos ir supratimo ryšį.

Scroll to Top