Kaip įveikti alkį?

Valgymo malonumas – vienas gyvenimo džiaugsmų. Tačiau tikrai mėgautis maistu ir valgymu galima ne persivalgant, o sugebant pasidžiaugti kiekvienu kokybiško produkto kąsneliu. Tokiu būdu galima įveikti ir nuolat kamuojantį alkio jausmą.

Padidėjusio apetito priežasčių iš tiesų gali būti labai daug: įvairios ligos, apetitą didinančių vaistų vartojimas, netinkama mityba. Jei žmogus visą dieną riboja maisto kiekį ir pe mažai valgo, visiškai suprantama, kad jį kamuos alkis, nuolatinis noras valgyti.

Dietologų teigimu, apetito padidėjimo pražastys gali būti ir psichologinės, ir dėl endokrininių sistemos sutrikimų. Dažniausios priežastys: nerimas, bulimija, cukrinis diabetas, hipoglikemija, skydliaukės, antinksčių, pagumburio patologijos, galvos smegenų navikai, kai kurių vaistų šalutinis poveikis. Nereikėtų nuvertinti ir emocinių, psichologinių veiksnių. Depresija, nerimas taip pat gali išprovokuoti alkio jausmą.

Valgymo sutrikimams įtakos gali turėti ir įvairios stresinės situacijos, be to, jau įrodyta, kad polinkis į valgymo sutrikimus yra paveldimas.

Ką daryti norint atsikratyti valgymo sutrikimų? Reguliariai maitintis. Nepraleidinėti valgymų ir maitintis ne rečiau kaip kas keturios valandos. Per dieną valgyti mažiausiai tris kartus – pusryčius, pietus ir vakarienę, tarp jų du tris kartus užkąsti.

Kartais moterys visą dieną užkandžiauja vaisiais, jogurtais ar taleriais, įsivaizduodamos, kad valgo nedaug ir taip „sutaupo“ kalorijų. Tačiau jos suvalgo daug maisto, tik nepasisotina. Juk pietums suvalgytas vištienos gabalėlis su ryžiais ir salotomis turi apie 500 – 700 kcal, tiek pat kalorijų gauname suvalgę du indelius jogurto, du obuolius ir du džiūvėsius. Sotumo jausmas suvalgius normalius pietus ir tokius užkandžius labai skiriasi. O užkandžiaujant neretai suvalgoma kur kas daugiau.

Įveikti nuolatinį alkio jausmą padės:

• Žali ir džiovinti vaisiai, daržovės, neriebi vištiena arba žuvis, kefyras, jogurtas ir žalumynai, kakava, citrinų sultys, negazuotas mineralinis vanduo.

Česnakas – vienas svarbiausių apetito priešų. Todėl galima pabandyti sutrinti tris česnako skilteles ir užpilti kambario temperatūros virinto vandens stikline. Užpilą gerti kasdien po valgomąjį šaukštą prieš miegą. Tačiau šie būdai tiks tik tiems, kurie neserga virškinamojo trakto ligomis.

• Į kovą galima pasitelkti ir petražoles. Reikia užpilti valgomąjį šaukštą petražolių arba kuokštelį mėtų stikline verdančio vandens. Užpilas numalšins alkio jausmą.

•  Figos ir slyvos taip pat padeda efektyviai kovoti su alkio jausmu. 500 g figų ir slyvų reikia užpilti 3 l vandens ir virti, kol skysčio sumažės iki 2,5 l. Gerti prieš valgį po pusę stiklinės.

• Galima suvalgyti riestainį, javainių batonėlių, pagamintų iš avižų kruopų, gliukozės sirupo, kokosų bei saulėgrąžų aliejaus, medaus, uogų arba riešutų. Tinka ruginiai džiūvėsiai.

Žinant, kad nebus laiko deramai papietauti, geriausia iš namų pasiimti natūralaus maisto. Pavyzdžiui, sumuštinį, pagamintą iš rupios ruginės duonos ir gabalėlio liesos mėsos ar žuvies, kiaušinį, pomidorą, agurką, obuolį. Suvalgius tokio maisto, gaunama mažiau kalorijų, bet gerokai daugiau naudos, o svarbiausia – ilgiau neišalkstama, beto mūsų sveikatą įtakoja sveika mityba.