Kaip numesti svorio. Dietos ir kiti svorio metimo patarimai.

Svorio metimas A-Z, patarimai, sveikos mitybos ABC, dietos, sportas

cloud

Jums rūpi kaip numesti svorio? Nebijokite, tai rūpi daugumai iš mūsų, tik tą daryti reikia sveikai.
Visi norime būti liekni ir sveiki, daugelis stengiasi numesti svorio, kad atrodytų patraukliau. Mėgstamiausia moteriškų pokalbių tema tampa įvairiausių dietų aptarimas.
Noras per mėnesį ar net savaitę ištaisyti ilgo netinkamo maitinimosi klaidas ir numesti bereikalingus kilogramus dažnai baigiasi tuo, kad kartu su antsvoriu netenkama ir sveikatos.

Turinys


Patarimai kaip numesti svorio

 

Rinkitės kuo liesesnius produktus:

 • pieną ir pieno produktus – mažiausiai riebius;
 • gyvulinius riebalus keiskite aliejumi, o ir aliejų vartokite saikingai;
 • mėsą rinkitės liesą – kiaulieną keiskite jautiena, triušiena, vištiena. Jei valgome vištieną – odos nevalgykite. Jei vištieną verdate, odą nuimkite prieš dėdami mėsą į puodą. Vištų odoje labai daug cholesterolio, kuris gali netgi skatinti svorio augimą;

Stenkitės kuo mažiau valgyti saldumynų. Jei saldinate arbatą ar kavą dviem
šaukšteliais cukraus, nuo šiol saldinkite vienu ar tik puse šaukštelio.

Vartokite daug šviežių daržovių ir vaisių – juose daug ne tik vitaminų ir mineralinių medžiagų, bet ir maistinių skaidulų, kurios žarnyne sujungia dalį riebalų ir pašalina juos iš organizmo.

Venkite aštrių prieskonių ir druskos – prieskoniai bei pasūdytas maistas žadina apetitą ir Jūs galite greitai persivalgyti. O metant svorį labai svarbu kontroliuoti suvalgomo maisto kiekį.

Apetitą nuslopinsite dažnai valgydami nedidelėmis porcijomis. Taip sumažinsite ir kūno svorį.

Labai svarbu nepersivalgyti. Norint, kad pradėtų kristi svoris, žmogus visą laiką šiek tiek turi jausti alkį. Jei alkio nejaučiama, vadinasi organizmas gavo tiek maistinių medžiagų, kiek jam reikia, ir svoris tokiu atveju nekris.

Gerkite daug skysčių. Jokiu būdu neatsisakykite paprasto geriamojo vandens, nes jis labai reikalingas organizmui metant svorį.

Mažinkite suvartojamų ir didinkite išeikvojamų kalorijų kiekį.

Kaloringiausius patiekalus valgykite pirmoje dienos pusėje.

Per dieną mažais gurkšneliais išgerkite 8–10 stiklinių vandens, tačiau valgydami daug negerkite.

Pusvalandį prieš valgį galite išgerti dvi stiklines vandens. Tai gali sumažinti apetitą ir suvartojamo maisto kiekį.

Valgykite lėtai ir gerai sukramtykite maistą.

Nevalgykite maisto, neturinčio mitybinės vertės.

Negerkite gazuotų gėrimų.

Valgykite daug daržovių ir vaisių. Vartokite juos kaip užkandžius.

Valgykite tik lėtai pasisavinamus angliavandenius.

Negardinkite salotų riebiais padažais.

Venkite alkoholio ir kofeino.

Didinkite maisto produktų įvairovę.

Po pirmo patiekalo 10–15 minučių palaukite. Jūsų alkis sumažės, ir antro patiekalo suvalgysite mažiau.

Valgykite kuo ilgiau – bent 20–30 minučių (tai galioja ir užkandžiaujant).

Išsimiegokite. Miego trūkumas skatina antsvorio atsiradimą.

Mitybos piramidė

mitybos piramide

Sveikas gyvenimo būdas yra pagrįstas fiziniu aktyvumu bei nuoseklia ir reguliaria mityba 5 kartus per dieną


Dietos

 

Populistinės kalbos apie lieknejimą dezinformuoja visuomenę. Netgi pačių lieknėjančių komentarai, nors šis procesas ir sėkmingas, ne visomis aplinkybėmis yra toleruotinas dalykas ypač greita dieta. Keliasdešimt numestų kilogramų anaiptol nereiškia, kad žmogus pasiekė gerų rezultatų, nes tik nedaugelis lieknėja vadovaudamiesi teisinga metodika.

Lieknėjimas daugeliui asocijuojasi su dieta. Ar tai tolygios sąvokos? Liekninamoji dieta – tai tam tikram laikotarpiui siūlomas racionas, viliantis sumažinti svorį. Tokios dietos keičiasi kaip drabužių mada. Greitos dietos populiarios, nes žadamas greitas svorio kritimas.

Iš tikrųjų laikantis daugelio liekninamųjų dietų iš pradžių svoris greitai krinta. Vis dėlto tai tėra iliuzija, nes daugiausia lieknėjama raumenų ir vandens sąskaita. Nustojus laikytis dietos svoris anksčiau ar vėliau grįžta – poveikis trumpalaikis.

dietos

Ar liekninamosios dietos žalingos? Dietos paprastai nekelia pavojaus gyvybei, tačiau išimtiniais atvejais būna ir taip. Deja, besilaikantis dietos žmogus dažniausiai netgi nejaučia, kad tai kenkia jo sveikatai.

Pagrindiniai dalykai, kodėl liekninamosios dietos žalingos,– tai neadekvatus, nesuderintas ir neįvairus maistas. Taip maitinantis naudojamos organizmo maistinių medžiagų atsargos, jų gali net pradėti trūkti. Be to, greitas liesėjimas skatina organizmą prisitaikyti – lėtėja medžiagų apykaita. Dėl to kiti mėginimai sulieknėti būna ne tokie veiksmingi.

Kiekvienas liesėja savitai: kas siūloma visiems bendrai, netinka kiekvienam.
Prieš susižavėdami nauja dieta atsakykime į šiuos klausimus ir suprasime, dieta pavojinga ar ne:

 • Ar dieta pakankamai kaloringa (turi ne mažiau kaip 1200 kcal)?
 • Ar dietos racione yra pakankamai, bet ne per daug baltymų?
 • Ar dietos racione yra pakankamai, bet ne per daug riebalų?
 • Ar dietos racione yra pakankamai angliavandenių, kurie būtini saugantis
  nuo raumenų nykimo ir ketozės?
 • Ar dieta turtinga vitaminų ir mineralų, ar yra maisto iš penkių rekomenduojamų grupių: pieno ir pieno produktų; mėsos, žuvies, paukštienos, kiaušinių ir ankštinių; vaisių; daržovių; grūdinių produktų ar kitų angliavandenių?
 • Ar dieta leidžia per dieną rinktis įvairų maistą?

Populiariausios dietos siūlo valgyti vieną pagrindinį maisto produktą, pvz., greipfrutų, ryžių, špinatų, kiaušinių ar net ledų. Tokių dietų racionas labai neįvairus, nes tai priemonė riboti maistą.
Monotonija pavojinga: atsiranda tam tikrų maisto medžiagų stoka, kurios žmogus tuo metu nejaučia. Ilgainiui tai gali pasireikšti nuovargiu, nemiga, netgi depresija, gali atsiliepti sveikatai
ir ateityje. Viena populiariausių dietų yra grikių dieta.

Maisto derinimas ir maitinimasis pagal kraujo grupes. Daugeliui tai atrodo labai sveika. Deja, šios teorijos neturi mokslinio pagrindo (nepatvirtintos tam tikrais klinikiniais tyrimais), jos grindžiamos demagoginiais samprotavimais.

Taigi kaip lieknėti, jei viskas, kas primygtinai siūloma, yra neteisinga ir žalinga?

Koks lieknėjimo būdas duoda geriausių rezultatų?

Turi būti koreguojama mityba, fizinis aktyvumas, parenkami vaistai ar net chirurginis gydymas. Visą priemonių kompleksą tinkamai parinkti turėtų gydytojas. Valgymo įpročiai koreguojami sudarant individualų maitinimosi planą, kad lieknėjimas nekenktų sveikatai.

Labai svarbu, kad liesėjant paros racionas būtų nustatytas pagal individualius poreikius:fiziniį aktyvumą, amžių, kūno masę ir ūgį, netruktų baltymų, mineralų, vitaminų, mikroelementų. Tinkamą pusiausvyrą išlaikyti sunku, bet įmanoma.

Fizinis aktyvumas turi buti parenkamas atsižvelgiant į nutukimo laipsnį ir į tai, kad ne bet koks fizinis aktyvumas padeda lieknėti. Didesnis nei 30 kg/m2 laikomas nutukimu, tai jau rizika, kad
gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kai kūno masės indeksas (KMI) viršija 30 kg/m2, reikia parinkti medikamentinį gydymą.Taip pasiekiama geriausių ilgalaikių rezultatų.

svorio metimas

Kaip dietą padaryti naudinga?

Antsvoris ir dietos. Noras atsikratyti antsvorio ir atrodyti geriau, atitikti visuotinai priimtą grožio etaloną, ir suvokimas, kad sveikata reikia rūpintis – štai faktoriai, verčiantys žmones pradėti laikytis dietų. Kai imama laikytis dietos, daugiausia dėmesio skiriama išorės požymiams – svorio pasikeitimui, drabužių dydžiams – bet ignoruojama nematomi, neigiami dietos rezultatai, tarkim, vitaminų ir mineralų trūkumas.
Žinoma, kad antsvoris – tai viena iš Vakarų Pasaulio problemų. Antsvorio atsiradimą lemia daugelis faktorių – netaisyklingi maitinimosi įpročiai, per mažas fizinis aktyvumas, sulėtėjusi medžiagų apykaita ir paveldimumas.
Dėl antsvorio (be psichologinių problemų) gali prasidėti širdies ligos, pakilti spaudimas, atsirasti diabetas ir tam tikros vėžio rūšys. Kartais dietas rekomenduoja gydytojai, nes pamažu ir subalansuotai metamas svoris tam tikrais atvejais gali sustiprinti organizmą, sumažinti spaudimą, subalansuoti cukrų ir panaikinti cholesterolio perteklių kraujyje.

Psichologinės problemos

Antsvoris – pasirinkimo klausimas.Dauguma norinčių suliesėti žmonių iš tikro neturi to, ką medikai pavadintų antsvoriu. Daugelyje šalių žmonės tiesiog spaudžiami psichologiškai tapti liekni. Šis spaudimas ypač pavojingas jaunimui, esančiam tokio amžiaus, kada vyksta kūno ir asmenybės formavimasis. Liekno kūno siekiama taikant įvairias dietas, kurios dažniausiai yra nekontroliuojamos, nesubalansuotos ir jų laikantis organizmas gauna per mažai kalorijų. Dieta tampa visuotinė. Tai vienas faktorių, galinčių lemti maitinimosi sutrikimus (anoreksiją) net ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Tikras antsvoris atsiranda tada, kai organizmas su maistu gauna daugiau energijos, negu jos sunaudojama fizinei veiklai, kvėpavimui, virškinimui ir kūno temperatūros palaikymui. Energijos perteklius kaupiasi organizme kaip riebalai.

Kaip sutramdyti apetitą, arba nuo ko prasideda svorio priaugimo kontrolė

Nepraleiskite valgymų
Mitybos specialistų nuomone, žmonės, kurie nepusryčiauja arba nepietauja, paprastai vakare visada persivalgo. Jei daromos ilgos pertraukos tarp valgymų, sumažėja pagrindinio organizmo “kuro” – gliukozės (jai skylant atsipalaiduoja energija) atsargos. Dėl šios priežasties vis labiau jaučiamas poreikis valgyti, atsiranda sunkiai pasotinamas apetitas.

“Paskandinkite” besotį apetitą vandenyje
Gerkite daug vandens – tai labai efektyvus būdas dirbtinai sumažinti apetitą. Pasistenkite per dieną išgerti apie 2 litrus skysčių. Be vandens, galite mėgautis žolelių arbata, sultimis, liesu pienu. Beje, kai geriate, neskubėkite – nesistenkite keliais dideliais gurkšniais ištuštinti visos stiklinės.

Užkandžiaukite protingai
“Negadink apetito, neužkandžiauk prieš pietus” – dažna mama perspėja smaližiaujantį vaiką. Šiandien daugelis užsienio mitybos specialistų gana skeptiškai vertina tokį draudimą.

Kai valgoma po nedaug ir dažnai, sulėtėja insulino sekrecija. Kartu apsisaugoma nuo pavojaus paprastųjų angliavandenių pertekliui atsirasti ir virsti riebalais bei kauptis riebaliniame audinyje.

Laikantis valgymo principo: “po nedaug ir mažomis porcijomis”, labai svarbu pasirinkti tinkamus produktus.

Jeigu dažnai (nesvarbu, kad po nedaug) mėgausitės įvairiais saldumynais, tortu ar ledais, svorio priaugimo neišvengsite.

Jei užkandžiams pasirinksite tokių produktų, kurie savo sudėtyje turi mažai riebalų ir daug ląstelienos (pvz., morkų, persikų, apelsinų, saldžiųjų ankštpipirių, avižų košės ir kt.), svarstyklių dėl antsvorio nebereikės kaltinti.

Pasistenkite savo užkandžiavimą suplanuoti taip, kad galėtumėte sveikatai naudingų produktų ragauti maždaug kas dvi valandas.

Valgykite daugiau produktų, kurių sudėtyje yra sudėtinių angliavandenių

Didelę jums reikalingų sudėtinių angliavandenių (polisacharidų) dalį ir mažai riebalų turi: ryžiai, bulvės, rupi duona, kukurūzai, makaronų gaminiai. Šie produktai ne tik padeda numalšinti apetitą, bet ir puikiai papildo valgiaraštį maistinėmis skaidulomis.

Žinokite, kam nepajėgiate atsispirti
Visada savęs paklauskite, kodėl jums norisi valgyti. Šio nenumaldomo noro priežastis ne visada būna alkis. Įtakos turi valgio (ar gėrimo) išvaizda, kvapas, netgi tam tikri garsai, atsirandantys gaminant vieną ar kitą patiekalą.

Pamąstykite: gal jus sugundė pikantiškas rūkytos dešros kaduginis kvapas, išvaizdi, per bokalo kraštus besiveržianti alaus puta ar ant keptuvės čirškinamų lašinukų spragsėjimo garsas?

Persivalgymo kaltininkai gali būti stresas ir neigiamos emocijos
Kai kurių mitybos specialistų nuomone, maždaug 85 proc. žmonių persivalgo dėl psichologinio pobūdžio priežasčių (prastos nuotaikos, nuolatinio susierzinimo, streso ir pan.). Taigi jei po vidurnakčio panorote praverti šaldytuvo dureles, visada savęs paklauskite: “Valgysiu todėl, kad kamuoja alkis, ar todėl, kad esu suirzęs ir noriu pataisyti nuotaiką?”

Veskite dienoraštį
Dienoraščio rašymas padės atsakingiau pažvelgti į savo mitybą. Keletą dienų užsirašinėkite, ką valgėte, kas, jūsų nuomone, paskatino galvoti apie valgį (reklama, kvapai ar neigiamos emocijos). Toks smulkmeniškas faktų registravimas padės nugalėti alkio priepuolius.

Taisyklinga mityba

Svorio metimas – tai ne tik drabužių dydžių pasikeitimas. Būtina stengtis išlaikyti naująjį svorį ir naujuosius maitinimosi įpročius ilgą laiką. Daugeliu atveju svoris numetamas tam tikram laikui, vėliau žmogus vėl grįžta prie senųjų maitinimosi įpročių ir vėl ganėtinai greitai atsiranda antsvoris, galįs būti ir didesnis negu prieš dietą. Kitą kartą atsikratyti antsvorio bus sunkiau, nes laikantis dietos organizmas priprato prie mažesnio energijos kiekio ir išmoko saugoti perteklių kaip riebalus. Šis procesas kartais vadinamas švytuokle: svoris sumažėja, vėliau padidėja ir t. t. Dėl pasikeitusios medžiagų apykaitos ir dėl psichologinės įtakos organizmui daroma nemaža žala: mes pradedame kaltinti save, pykti ant savęs, kai, nepaisant visų pastangų, vėl priaugame svorio.

sveika mityba

į pradžią

Svorio metimo taisyklės

Reikia laikytis dviejų sąlygų:

1. Svorio metimas turi būti saikingas, o pats procesas – lėtas ir vykti pamažu. Jei skubinsime, ilgam pakenksime organizmui. svoris augo ne greitai ar atsitiktinai, o pamažu. taip pat reikia ir jo atsikratyti, todėl reikia rūpintis, kad dieta neviršytų 1000–1200 kalorijų per dieną.

2. Dieta – tai ne tik svorio metimas, bet ir tinkamų maitinimosi įpročių, kurie turi tapti gyvenimo būdo dalimi siekiant vėl nepriaugti svorio, išsaugojimas.

Rinktis tokį maistą, kuriame būtų visų organizmui būtinų maistingųjų komponentų.
Fizinis aktyvumas turi tapti įprasta kasdienybės dalimi.

Kiekvienas subalansuotas meniu, net kai norime numesti svorį, turi turėti visų grupių produktų. Negalima atsisakyti kurios nors iš grupių, nes organizmas pradės jausti būtinų medžiagų trūkumą.

Norint numesti vieną kilogramą svorio reikia sudeginti 7 000 kalorijų, todėl norint per savaitę suliesėti kilogramu, reikia dienos racioną sumažinti 1000 kalorijų arba, didinat fizinį aktyvumą, padidinti energijos sunaudojimą.

Skirtingi maisto šaltiniai turi skirtingą kiekį kalorijų. Vienas angliavandenių ir baltymų gramas turi 4 kalorijas, vienas gramas riebalų – 9. Būtent todėl riebalų reikia palyginti nedaug.
Vitaminai, mineralai ir vanduo neturi kalorijų. Sudarant meniu reikia atkreipti dėmesį ne tik į kalorijas, bet ir į jų šaltinį, ir maitinimąsi padaryti kuo įvairesnį. Svarbi ir žmogaus vidinė būsena, gal Jums gali padėti tiesiog gražūs žodžiai iš artimo žmogaus.

Viena dažniausiai sutinkamų problemų, susijusių su netaisyklingu maitinimusi – nesaikingas saldumynų ir užkandžių vartojimas. Šie produktai duoda „tuščias“ kalorijas, t.y., kalorijas, kurios neturi papildomos maistinės vertės, kurią turi baltymai, vitaminai ar mineralai. Todėl vitaminų ir mineralų trūkumas gali pasijausti ne tik metant svorį – dėl maisto kiekio sumažėjimo arba jo sudėties pasikeitimo, bet ir tada, kai valgome per daug ir priaugame svorio. Pasitaiko, kad žmonės nuo antsvorio kenčia dėl nesubalansuoto maisto – jame per mažai augimui ir audinių susidarymui būtinų maistingųjų medžiagų ir kitų elementų – baltymų, vitaminų, mineralų, tačiau gausu kalorijų.

Kodėl laikantis dietų, net jei suvartojama 1000–1200 kalorijų per dieną, neįmanoma gauti visų būtinų maistingųjų medžiagų.

1. Maiste kartais net per daug sumažėja riebalų ir dėl to gali pradėti trūkti riebaluose esančių A, D, E ir K vitaminų.

2. Dėl palyginti gausaus cukraus ir kalorijų kiekio nustojama vartoti vaisius ir todėl gali pradėti trūkti C ir B6 vitaminų, beta karotino.

3. Sumažėja varpinių augalų vartojimas, o dėl to gali pradėti trūkti B grupės vitaminų ir magnio.

4. Sumažėja vartojamos mėsos kiekis, todėl gali pritrūkti geležies, vitamino B12, kitų B grupės vitaminų, A ir D vitaminų, cinko ir biotino.

5. Laisvinančiųjų preparatų, skatinančių skysčių išsiskyrimą iš organizmo, vartojimas gali ne tik sumažinti organizmo sugebėjimą įsisavinti maistą ir jame esančius vitaminus bei mineralines medžiagas, bet ir skatinti vitaminų ir mineralų praradimą, kuris baigiasi šių medžiagų trūkumu organizme.

6. Skirtingo maisto trūkumas gali būti susijęs su kokia nors vieno produkto dieta: tik ryžiai arba tik arbūzai. Akivaizdu, kad iš tokių dietų organizmas gauna per mažai vitaminų ir mineralinių medžiagų.

7. Maisto vienodumą gali lemti informacijos apie maisto, neįtraukto į racioną, kaloringumą trūkumas arba baimė, kad skirtingas maistas gali neigiamai paveikti dietą.

Informacijos trūkumas šioje srityje sutinkamas labai dažnai, nes dažnai dietos gaunamos iš draugių ar laikraščių ir jos laikymosi nekontroliuoja specialistas, į kurį būtų galima kreiptis iškilus klausimams.
Augantis vitaminų ir mineralų trūkumas gali skatinti plaukų slinkimą, nagų lūžinėjimą, oda gali išsausėti ir pan. Siekiant šito išvengti, nereikėtų laikytis netaisyklingų liesėjimo sistemų ar laikytis dietų, kuriose numatytas mažas produktų asortimentas. Sudarant dietos meniu reikia remtis maistine piramide. Geriausias ir tinkamiausias kelias sumanius mesti svorį – kreiptis į specialistą ir laikytis tinkamų maitinimosi įpročių. Taip pat nevertėtų pamiršti, kad dieta – tai stresas. Organizmas sutelkia energiją raumenų audinių ir riebalų naikinimui, tačiau tuo pat metu netenkama skysčių ir kitų būtinų komponentų. Laikantis dietų būtina nuolat gerti multivitaminus, kuriuose gausu naudingų medžiagų ir kurie yra subalansuoti, t.y. duoda organizmui reikiamą kiekį visų būtinų vitaminų ir mineralų. Tik tokiu atveju bus galima užtikrinti, kad visos organizmo sistemos funkcionuotų normaliai.

Svorio metimo programa (5 žingsnių).

Kūnui reikia treniruočių

Egzistuoja daugybė teorinių svorio metimo programų, ir dar daugiau praktinių patarimų šia tema. Tyrimai rodo, kad 90% žmonių, kurie neturi genetinių problemų, lengvai išlaiko puikią figūrą reguliariai sportuodami.

Tačiau lygiai tiek pat žmonių, kurie sportuoja nereguliariai, greitai priauga atsikratyto svorio. Ir dar su kaupu. Jei Jūs esate vienas iš tokių žmonių, vienintelė išeitis Jums – pakeisti gyvenimo būdą.

Pirmas žingsnis: atidžiai rinkitės maistą

Vieno kilogramo riebalinio audinio energetinė vertė yra apie 9000 kcal. Jeigu norite per savaite numesti vieną kilogramą svorio, turite sumažinti kalorijų suvartojimą 9000 kcal. Nepaisant to, kiek intensyvi yra mankšta ar kiek smarkiai sumažinate suvartojamų kalorijų kiekį, nerekomenduojama numesti daugiau nei pusę kilogramo svorio per savaitę ir suvartoti mažiau nei 1400 kcal (vyrams) ir 1200 kcal moterims per dieną.

Apskritai vertėtų valgyti ne mažiau, bet sveikiau. Sveika mityba yra dietos esmė.

Antras žingsnis: atlikite aerobinius pratimus

Darydami aerobinius pratimus greičiau pasieksite gerus rezultatus ir kur kas lengviau išlaikysite liekną figūrą. Tai pats paprasčiausias būdas sudeginti nereikalingas kalorijas.

Jei svorio norite atsikratyti visam laikui, geriausia laikytis pirmo bei antro žingsnių kartu: įdėmiai rinkitės maistą bei atlikite aerobinius pratimus.

Trečias žingsnis: tam reikia laiko ir kantrybės

Numesti svorio nėra taip lengva kaip norėtųsi. Jei tris kartus per savaitę sportuosite po 20 minučių, Jūsų savijauta bei sveikata žymiai pagerės, tačiau to neužtenka, kad dieta būtų veiksminga. Rekomenduojama sportuoti mažiausiai penkis kartus per savaitę po 45 minutes. Atkreipkite dėmesį, kad genetika bei amžius metant svorį vaidina svarbų vaidmenį. Kai kurie žmonės viršsvorio atsikrato labai lengvai.

Metant svorį svarbiausia turėti užsispyrimo. Gali būti ir taip, kad svoris nekrenta nepaisant treniruočių ir sveikos mitybos. Tai tiesiog kritinė fazė, kai dauguma žmonių praranda kantrybę. Šią fazę įveikti gali tik stipri Jūsų valia. Atminkite, kad už pastangas bus atlyginta ir rezultatai bus akivaizdūs. Jūsų kūnas bus Jums dėkingas!

Ketvirtas žingsnis: nepamirškite jėgos pratimų

Naujausi tyrimai rodo, kad svorio metimas yra daug kartų efektyvesnis, jei į sportinę programą įtraukiate svarmenų kilnojimą bei mankštą su treniruokliais. Paaiškinsime:

Treniruojantis skirtingos energetinės medžiagos deginamos skirtingu metu. Energetinės medžiagos, iš kurių gaunama energija (pavyzdžiui ATP18 ir CrP19, glicogenas20 bei riebalai) saugomos raumenyse. Svarmenų kilnojimas efektyviai sudegina didžiąją dalį glicogeno raumenyse, todėl kūnas pradeda deginti riebalų atsargas kur kas greičiau.
Vien tai, kad metate svorį, nereiškia, kad įgysite nepriekaištingą figūrą. Reikia suformuoti kokybišką raumenų audinį, kuris yra puikios figūros pagrindas.
Didinant raumenų masę, riebalų masė mažėja, kadangi daugiau raumenų sudegina daugiau energijos.

Penktas žingsnis: sportuokite ryte

Žmonės yra skirtingi. Juos galima skirstyti į vyturius ir pelėdas, tačiau vienas dalykas yra akivaizdus: sportuojant medžiagų apykaita paspartėja ir išlieka tokia pati kitas 12 valandų. Jei sportuosite ryte, per dieną sudeginsite daugiau kalorijų. Jei nuspręsite sportuoti vakare, medžiagų apykaita sulėtės kai užmigsite ir tokiu būdu iššvaistysite ištisas 12 valandų paspartėjusios medžiagų apykaitos. Išsirinkite mėgiamą mankštą – jei sportuojate, sportuokite su malonumu, ir atminkite, kad tai ką darote, darote sau. Nesvabu, kada sportuojate, svarbu, kad tai darote reguliariai.

Nuspręskite ir siekite tikslo
Asmenybės dažnai pasiekia išsikeltų tikslų. Tam reikia stiprios valios, užsispyrimo ir suvokti savo veiksmų tikslingumą. Jei nematote prasmės, reiškia, tai nėra Jūsų tikslas ir Jūs jo nepasieksite.

Sutrumpinimų paaiškinimai

Kcal– kilokolorija, energijos vienetas. Kalorija apibrėžiama kaip energijos kiekis, reikalingas pakelti 1 g vandens temperatūrą 1 laipsniu pagal Celsijų.
Energijos sankaupa: įvairių medžiagų atsargos, kurios yra naudojamos skirtingu treniruotės metu, priklausomai nuo treniruotės intensyvumo (kreatino fosfatas, glicogenas, riebalai) tam, kad kompensuotų sunaudotą energiją.
ATP– adenozės trifosfatas, ypač daug energijos turinti fosfato molekulė, kuri tiekia energiją ląstelės veiklai.
CrP– kreatino fosfatas, medžiaga, kuri saugoma raumenyse ir naudojama gaminti ATP, kai raumenys patiria didelį krūvį.
Glicogenas– gliukozės atsargų šaltinis, esantis raumenys ir kepenyse.

Sveikatai naudingas tinkamas poilsis pvz.: kaimo turizmo sodybose.

Svorio metimo mitai ir tikrovė

ŽMONĖS NEGALI ATSIKRATYTI RIEBALŲ DĖL SAVO GENETIKOS IR TURI SU TUO SUSITAIKYTI

Tiesa: Jūsų paveldimumas, be abejo, nulemia jūsų atletiškumą, greitį, lengvumą bei metodą, kuriuo naudodamiesi galite atsikratyti riebalų. Melas yra sakyti, kad kai kurie žmonės negali to padaryti, nes jų medžiagų apykaita yra labai lėta. Ne kiekvienas taps Mis Fitness. Tačiau nemanykite, kad genetikos žodis čia yra lemiamas. Suliesėti gali visi. Tik tai vieniems užtruks gerokai ilgiau nei kitiems. Kai kurie žmonės turi paveldėtą medžiagų apykaitą ir kūno tipą, kuriam būdingos didesnės riebalų atsargos. Šis kūno tipas vadinamas endomorfiniu. Endomorfų medžiagų apykaita gali būti lėtesnė, jie jautrūs angliavandeniams. Jie gali greitai atsikratyti riebalų, kai labai mažai valgo, net kai nesitreniruoja. Ir gali nutukti net tuomet, kai maitinasi mažai riebalų turinčiu maistu. Kitiems svorį reguliuoti yra lengviau, ir tai atrodo neteisinga. Bet toks yra gyvenimas. Tai paprasčiausiai rodo, kad turite sureguliuoti savo mitybą ir tinkamai treniruotis. Privalote treniruotis sunkiau nei kiti žmonės, būti atkaklesni už kitus. Jums galbūt reikia griežtesnės mitybos dietos. Tik ar esate pasiruošę daryti tai, ko Jums reikia?

Tiesiog pikta girdėti žmonių pasiteisinimus, kad jie negali būti liekni, nes paveldėjo „blogus” genus. (Richard Back yra pasakęs: „Įveikite savo ribas — jos jūsų”.) Nuostabu yra tai, ką žmogus gali pasiekti, kai jis turi aiškų, tvirtą tikslą ir yra pasiruošęs padaryti viską, kad jį pasiektų. Reikia įrodymų? Dauguma žmonių eina per gyvenimą tikėdamiesi, kad jie gali kažką pakeisti. Dievas man davė vieną koją, bet aš esu laimingas ir dėkingas, nors turiu daryti daugiau, nei galiu. Tik būdamas vaikas daug ko negalėjau. Dabar man nėra skirtumo — viena koja ar dvi. Viskas priklauso nuo minčių. Mano mintys visada sako man, kad aš galiu padaryti, taigi aš tik einu ir darau…” — taip sakė vienakojis Karlas Džosepas, kuris, beje, buvo… futbolo komandos kapitonas. Jis galėjo žaisti krepšinį. Jis mėtė ietį ir diską. Bet jis buvo gimęs su viena koja… Šis genetinis trūkumas jam netrukdė sutelkti dėmesį į kitus dalykus. Jis padarė geriausia, ką galėjo padaryti. Jam buvo daug sunkiau ir su savo menkes­nėmis galimybėmis jis negalėjo pasiekti to lygio, kurį pasiekia žmonės be tokių trūkumų. Būti geresniu už kitus nebuvo jo tikslas. Tai, ką jis darė, buvo geriausia, ką jis galėjo. Jis tapo čempionu savo lygmenyje. Jis ėjo ir žaidė.

karikatura

MAŽAI ARBA VISAI NETURINTI ANGLIAVANDENIŲ MITYBOS PROGRAMA – GERIAUSIAS KELIAS RIEBALŲ DEGINIMO LINK

 

Apie jokias mitybos rekomendacijas nebuvo tiek diskutuojama ir dėstomos kontraversiškos nuomonės, kaip apie mažą ir didelį angliavandenių kiekį turinčią mitybos programą (angliavandenių dieta). Riebalai, kaip žinoma, susidaro, kai vienu kartu suvalgoma daugiau kalorijų, nei organizmas gali pasisavinti ir sudeginti. Žinoma, tiesa, kad kai kurie žonės numeta svorio, kai vartoja nedaug angliavandenių. Taip pat tiesa, kad beveik kiekvienas fitneso varžybų dalyvis vartoja mažai angliavandenių pasiruošimo varžyboms periodu. Nežiūrint šių faktų, labai mažai angliavandenių turinti mityba nėra galutinis sprendimas svorio mažinimo programoje. Beje, tokia mityba nėra sveika. Geriausia, kai ji taikoma tik trumpą laiką, siekiant specifinių tikslų (pavyzdžiui, ruošiantis varžyboms). Net jautriems angliavandeniams, atspariems insulinui, hipoglikemiškiems žmonėms, kurie teigiamai reaguoja į mažai angliavandenių ir daugiau baltymų/riebalų turinčią mitybą, čia yra per daug trūkumų:

1. Labai mažai angliavandenių turinčios mitybos programos itin sunku laikytis. Jei iš mitybos ilgam laikui išbraukiami pagrindiniai angliavandeniai, žmogus pasmerkia save savotiškam kritimui žemyn. Kuo mažiau angliavandenių paliekama, tuo didesnis antsvoris grįžta vėl pradėjus juos vartoti. Dėl to 95 proc. žmonių nesunkiai susigrąžina buvusį svorį.

2. Mažai angliavandenių turinčios mitybos programos dažnai yra nesubalansuotos. Trūksta įvairių maistinių medžiagų. Sveikiausia dieta yra ta, kurioje subalansuotas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis ir yra pakankamai įvairaus maisto. Nereikia akcentuoti kurio nors vieno produkto ar produktų grupės.

3. Mažai angliavandenių turinti dieta gali būti persotinta riebalais. Duonos ir blynų vartoti nereikėtų, bet pusryčiams alima valgyti kiaulieną, dešreles, sviestą, kiaušinius su tryniais. Riebalai nebūtinai tukina. Vartojant riebalus ir baltymus tikrai krenta svoris, bet visiškai neišmintinga yra valgyti daug sočiųjų riebalų. Kol vis dar diskutuojama, ar tokia dieta yra efektyvi, dauguma žmonių mieliau renkasi mitybos programą, kurioje mažai riebalų (iki 30 % visų ka­lorijų) ir pastarieji derinami su baltymais bei angliavandeniais.

4. Labai mažai angliavandenių turinti dieta sumažina jūsų energiją. Jaučiatės pavargę, irzlūs, treniruotės tampa kančia. Mažiau angliavandenių — mažiau energijos. Mažiau energijos — silpnos treniruotės. Silpnos treniruotės — blogi rezultatai. Taškas.

5. Svorio mažėjimas ribojant angliavandenius gali būti apgaulingas. Jūs tikrai numesite svorio, jei jų neval­gysite, bet… didelė prarastos masės da­lis bus raumenys ir vanduo. Pavyzdžiui, numesite 2,5 kg per savaitę. Skamba vi­liojančiai. Tačiau 1 kg iš jų bus vanduo,

1 kg — raumens audinio ir tik 0,5 kg sudarys riebalai. O juk nenorėjote prarasti svorio, troškote tik sudeginti riebalus! Daugelis žmonių atsikrato riebalų paprasčiausiai įtraukdami į savo dienotvarkę reguliarius mankštos pratimus ir šiek tiek pakoreguodami mitybą. Jie pradeda valgyti dažniau, kontroliuoja porcijų dydį, nevartoja sočiųjų riebalų, vengia cukraus ir panašiai. Mažai angliavande­nių turinti mityba gali paspartinti riebalų deginimą, bet pradedantiesiems reko­menduojama tik šiek tiek sumažinti suvartojamų angliavandenių kiekį ir įtraukti į racioną „gerųjų” riebalų. Visiškai atsisakyti angliavandenių nėra sveika. Paprastai itin ekstremalūs sprendimai retai būna išmintingi. Mityba yra kaip ir gyvenimas: čia saugiausia laikytis vidurio.

JEI MAITINATĖS TEISINGAI,JUMS NEREIKIA TRENIRUOČIŲ?

O taip! Ir… Jūs nesunkiai uždirbsite milijoną visai nieko nedirbdami! Turbūt teko girdėti panašų melą? Bandymas sudeginti riebalus be treniruočių, tai kaip bandymas sėdėti ant sulūžusios kėdės — jei nors vienos
kojos nėra, kėdė griūva. Norėdami efektyviai deginti riebalus negalite pamiršti nė vieno iš keturių lemiamų kom­ponentų: aerobinių pratimų, subalansuotos mitybos, pasižyminčios nedideliu kalorijų deficitu, treniruočių su svoriais ir, be abejo, tikslo siekimo bei motyvacijos. Nepaisyti to gali tik itin gausiai gamtos apdovanoti žmonės, galintys pasigirti itin greita medžiagų apykaita. Šiaip jau ypač sunku atsikratyti riebalų be treniruočių. Visada geriau yra SUDEGINTI RIEBA­LUS, negu mėginti „numarinti juos badu”. Kad riebalai tirptų, būtinas kalorijų deficitas, kurio siekti galima dviem būdais. Vienas jų — sumažinti iš maisto gaunamų kalorijų kiekį, kitas — padidinti kalorijų sudeginimą treniruotėje. Šitas metodas yra puikus dar ir dėl to, kad didelis kalorijų deficitas gali sukelti raumenų masės sumažėjimą ir paskatinti badavimo reakciją (kai grįžta­masis efektas neišvengiamas). Ironiška, bet daug žmonių daro priešingai. Jie sumažina kalorijų kiekį iki badavimo lygio ir treniruojasi labai mažai arba visai nesitreniruoja (kaip kitaip, juk jėgų tai nebelieka). Tuomet sumažėja liesoji kūno masė ir atsiranda badavimo reakcija. Efektyviausias būdas yra valgyti daugiau (išlaikant mažą kaloringumą) ir treniruočių metu deginti riebalus. Neturite badauti. Privalote pasirinkti tinkamą maistą ir treniruotes paversti savo gyvenimo dalimi. Kodėl visi renkasi badavimą, kai gali pasiekti savo tikslų efektyviai treniruodamiesi? Galbūt jie tiki, kad valgymas daugiau maisto ir treniruotės „anuliuos” vienas kitą? O gal bijo sunkumų? Baimintis reikėtų tik per intensyvių aerobinių užsiėmimų, kadangi tuo atveju prarandama dalis raumens masės. O štai aerobikos pratimai, suderinti su jėgos treniruotėmis, — geriausias metodas, leidžiantis sukurti kalorijų deficitą ir sudeginti riebalus nesutrikdant medžiagų apykaitos. Taigi treniruokimės ir visuomet atminkime, kad:

1. Užsiėmimai (aerobiniai ir su svoriais) padidina metabolizmą, o griežta mityba jį sumažina.

2. Užsiėmimai sukuria kalorijų deficitą nebadaujant.

3. Užsiėmimai gerina sveikatą, o dieta gali būti žalinga.

4. Užsiėmimai, ypač su svoriais, padeda kūnui išlaikyti raumenis. Dietos be treniruočių rezultatas gali būti net iki 50 % liesos kūno masės praradimas.

5. Užsiėmimai padidina riebalus deginančių enzimų ir hormonų kiekį, o dieta padidina riebalus apsaugančių hormonų kiekį (organizmas mokosi kaupti maistines medžiagas, nes „nežino”, kada galės papildyti savo atsargas).

6. Užsiėmimai padidina ląstelių jautrumą insulinui, angliavandeniai paverčiami energija ir saugomi kaip glikogeno atsargos, o ne kaupiami kaip riebalai. Jei kas nors bandys parduoti Jums IDEALIĄ svorio mažinimo programą, kurioje nebus fizinių pratimų, paslėpkite savo piniginę ir bėkite… Net jei galite sulieknėti be treniruočių, turite sportuoti tausodami savo sveikatą, o ne tik dėl kosmetinių priežasčių…

pries ir po to

į pradžią

ĮMANOMA NUMESTI 15 KG PER 30 DIENŲ?

 

Tokį šūkį turbūt irgi teko matyti. Ir jis gana viliojantis, tiesa? Bet ar tai įmanoma per tokį trumpą laiką? Atsakymas yra TAIP. Galite numesti 15 kg per 30 dienų ar net 4,5 kg per sa­vaitgalį. Tačiau iš tiesų privalote atsakyti į štai tokį klausimą: KAIP sudeginti 15 kg RIEBALŲ sveikai ir ilgam? Nepainiokite SVORIO praradimo su RIEBALŲ degini­mu!!! Jūsų kūną sudaro apie 70 % vandens, taigi prarasti svorį yra lengva. Bet kokia dieta, kuri dehidratuoja, sukurs greitą svorio praradimą. Norite numesti 4,5 kg per savaitgalį? Nustokite gerti vandenį! Žinoma, bus labai kvaila ir gana pavojinga, bet kaip tik tai ir vyksta, kai labai greitai prarandate svorį (tie­siog įvyksta dehidracija arba nutinka dar blogiau — prarandate ir dalį liesos kūno masės)! Amerikos Sporto Medici­nos koledžas (ACSM), viena didžiausių ir gerbiamiausių sveikatos, medicinos bei treniruočių organizacijų pasaulyje, yra sukūrusi orientacinę sveiko tempo riebalų deginimo metodiką. Pranešime „Tinkamos ir netinkamos riebalų degini­mo programos” rekomenduojama atsikratyti ne daugiau kaip 900 g kūno masės per savaitę. Šis metodas buvo pripažintas saugaus riebalų deginimo standartu. Bet žmonės yra nekantrūs, jie bando paspartinti procesą, praranda raumens masę, sulėtina medžiagų apykaitą ir… galų gale susigrąžina atgal visus riebalus. Svorio koregavimas nėra tai, ką galima būtų paskubinti. Jūs galite prarasti 15 kg per 30 dienų, bet Jūs NIEKADA neprarasite 15 kg RIEBALŲ per tokį laiką! Faktiškai nėra apribojimų, ką galite pasiekti ilgai bėgdami. Sutelkę valios jėgas — net neabejojame — ir save pa­čius nustebintumėte. Galite neturėti didelių riebalų deginimo ar sveikatos gerinimo tikslų, kuriuos tikrai norėtumėte įvykdyti, bet privalote būti kantrūs: saugus riebalų deginimas priklauso nuo individualių organizmo savybių.

Lieknėjimą skatinantys medikamentai, vaistai

STEROIDAI, AUGIMO HORMONAI IR RIEBALŲ DEGINIMO VAISTAI PADĖS SUDEGINTI „UŽSISPYRU­SIUS” RIEBALUS IR SUGRĄŽINS JAUNYSTĘ?

Daugumai žmonių, kurie yra nusivylę savo rezultatais, nepateisinančiais įdėtų pastangų ir geriausių ketinimų, kūną pagražinti padedantys vaistai ar hormonai yra kaip panacėja ar „stebuklingas vaistas”. Dramatiškų, greitų rezultatų galima pasiekti vartojant svorio mažinimui skirtus vaistus, steroidus, termogenikus, augimo hormonus ir kitokius cheminius preparatus. Steroidų yra jau seniai. Yra vaistų nutukusiems. Vėliau atsirado nelegali prekyba — ypač internetu — žmogaus augimo hormonais, testosteronu (visa tai vadinama žadančiais sėkmę jaunystės eliksyrais ir pakaitine hormonų terapija). Ši prekyba buvo skirta tiems, kurie desperatiškai bandė susigrąžinti jaunatvišką išvaizdą ir gyvybingumą. Tačiau gera išvaizda dar nieko nereiškia. Vaistų vartojimas (iš pat pradžių galbūt neapgalvotas) neduos nieko gero, tik padės „prieiti liepto galą”…

Nepaisant to, kad kalbame apie nelegalius streoidus ir „išvaizdos gerintojus”, receptus nutukimo vaistams, hormonų terapiją, ar net riebalų deginimo vaistus, tokius kaip efedrinas, realiai niekas negelbėja. Gamintojai ir pardavėjai toliau užsidirba didelius pinigus. Niekas nekreipia dėmesio į šių papildų trumpalaikį poveikį ir sukeliamus šalutinius reiškinius… Paimkime, pavyzdžiui, svorio mažinimo vaistus. Kas atsitiks, kai farmacijos įmonės sukurs saugų ir efektyvų vaistą nuo nutukimo? NUTUKIMO PROBLEMA VIS DAR LIKS, O ĮMONĖS TAPS… TURTINGESNĖS! Pagalvokite apie tai. Keletu ekstremalių atvejų, kai kažkieno sveikatai iškyla reali grėsmė ir nėra laiko delsimui, vaistų privalumai akivaizdžiai nusveria riziką. Tačiau netgi šiais atvejais turite pripažinti, kad tai tėra trumpalaikė pagalba. Galvoti, jog kažkokie vaistai turės ilgalaikį poveikį, yra klaidinga. Mes gyvename organizuotoje aplinkoje, kur niekas nevyksta be priežasčių. Kiekvienam įvykiui yra priežastis. Atsitiktinumų nėra. Kūnas nenutuks ir nesuliesės atsitiktinai. Tai — pasekmės, kurios, be abejo, turi priežastis. Jei žinote, kas nulėmė jūsų antsvorį, galite ilgam pašalinti šią problemą.

Pagrindinės kūno riebalų kaupimosi priežastys yra nejudrumas, neteisinga mityba, dažnai ir negatyvi nuomonė apie save. Vaistų vartojimas tik padės atsirasti pasekmėms (liesumui), tačiau antsvoris visada sėkmingai sugrįš, jei nebus pašalintos priežastys. Mintis, kad kai kurie žmonės gimė tam, jog būtų stori, yra ABSURDIŠKA. PRAŽŪTINGA tikėti, kad kažkokia tabletė ilgam nutrauks nutukimo epidemiją. Galite niekada neatrodyti kaip misteris ar mis Olimpija, bet VISADA galite pagerinti savo išvaizdą ir sveikatą. KAIP? Būkite šimtu procentų atsakingi už savo veiksmus, nusiteikite pozityviai ir tikslo siekite ne tik ateinančią dieną, bet ir visą savo gyvenimą. Niekas to nepadarys už Jus. Teks šiek tiek pakeisti savo gyvenimo būdą.

Galite bandyti išvengti sunkaus darbo, ieškoti trumpų kelių, bet galiausiai vis tiek pralaimėsite. Bandykite ignoruoti įstatymus, jei norite, bet atminkite, kad įstatymų ignoravimas nesuteikia teisės jų nesilaikyti.

Sveikata duota viena visam gyvenimui, sportiškas kūnas nenukris iš dangaus ir tuo labiau jo NIEKADA nesukurs laboratorijoje. Galvojantys kitaip džiaugtis trumpalaikiais pasiekimais, tačiau pakenks savo sveikatai. Kol jie nepakeis savo gyvenimo būdo, tol gyveni­mas juos vers sunkiai mokytis. Galbūt ateis diena, kai medicina ir sportas susitelks ir pabandys sustabdyti mąstymo klaidas, pradės mokyti žmo­nes, kaip pakeisti gyvenimo būdą ir mintis, užuot „penėję” receptais ir ste­buklingais vaistais. Tam, kad sulieknėtumėte išties ilgam laikui, privalote surasti priežastis, dėl kurių susikaupė riebalų perteklius. Tai gali būti netinkama mityba, neaktyvumas, nesveikas gyvenimo būdas, negatyvios mintys ir elgesys. Tik tada, kai pašalinsite pagrindines priežastis, sulauksite pageidaujamų rezultatų.

 

Universalaus, visais atvejais efektyvaus ar nereikalaujančio nemedikamentinių priemonių vaisto antsvoriui šalinti ar nutukimui gydyti iki šio nėra atrasta. Šiuo tikslu gali būti vartojama daugybė nereceptinių (kartais, nepaisant intensyvios jų reklamos, nepakankamai veiksmingų) vaistų ir keletas receptinių preparatų, tiesiogiai arba netiesiogiai mažinančių kūno svorį. Pagrindiniai Lietuvoje registruoti ir praktikoje taikomi receptiniai preparatai yra riebalų pasisavinimą iš žarnyno slopinantis preparatas orlistatas (Xenical) ir apetitą slopinantis preparatas sibutraminas (Reductil). Taip pat kai kuriais atvejais skiriama fluoksetino (mažina impulsyvų valgymą, gydo depresiją, bulimiją), metformino (diabetą gydantis vaistas, skiriamas ir nutukusiesiems) ir kitų medikamentų. Receptinių vaistų skiria tik gydytojas, įvertinęs paciento būklę ir prognozuojamą vaistų veiksmingumą siekiant terapinių tikslų.

GALITE NUMESTI SVORIO TRENIRUODAMIESI TIK KELIAS MINUTES KIEKVIENĄ DIENĄ. VIENA TRENIRUOTĖ PER SAVAITĘ – FITNESO ATRADIMAS?

Visada turite stengtis išnaudoti kiekvieną savo gyvenimo minutę. Tuo labiau — kiek­vieną sporto salėje praleistą minutę. Klaidinga ieškoti geresnių rezultatų „slaptose” treniruočių programose, trumpesnių kelių, stebuklingų vaistų, kurie pakeis Jus praktiškai per naktį, neįdėjus jokių pastangų. Mes jau žinome, kokia mažytė riba yra tarp treniruočių raumens auginimui ir persitreniravimo. Esame perspėti nepersistengti, kad neprarastume jėgos ir raumens augimo. Suprantame, kad aerobinių pratimų perteklius naikina jau sukauptą raumens masę. Daug žmonių persitreniruoja. Gal netgi dauguma. Tie­sa, riba yra ne tik tarp optimalaus krūvio ir persitreniravimo, bet ir tarp optimalios bei per lengvos treniruotės. Minimalisti­nis požiūris „mažiau yra daugiau” stipriai veikia tingius žmones, nes atspindi jų požiūrį.

Reklamos skelbia: „Ei, drauguži, tu praleidai tiek daug laiko sporto salėje, tai išsekino tavo jėgas! Įsigyk šią stebuklingą treniruočių programą ir treniruodamasis vieną kartą per savaitę po keletą minučių tu padvigubinsi savo rezultatus!”

Viliojantis pasiūlymas, tiesa? Tačiau tiesa yra kiek kitokia. Trumpesnės ir retesnės treniruotės tinka tik tam tikru periodu, kai bandote apsisaugoti nuo persitreniravimo, norite optimizuoti hormoninę organizmo reakciją į krūvį. Minimalizmas, kurį siūlo marketingo skyrius — visai „iš kitos operos”. Vos tik išbandę, tuoj pat suprasite skirtumą. Nors šiuo atveju geriau pasimokyti iš svetimų klaidų, nei rizikuoti savo sveikata ir fizine forma. Manau, kad 8 minučių treniruotė ryte yra absurdas (tačiau šauni marketinginė idėja). Kas toliau? Trijų minučių treniruotė? Masyvūs raumenys per penkias minutes? Palaukite, susimąstykite! Geriau eikite į sporto salę, treniruokitės 45-60 minučių, 4-5 dienas per savaitę, ir siekite savo pageidaujamų rezultatų! Jūsų kūnas tikrai yra pasiruošęs treniruotis — tai toks puikus mechanizmas, kuris buvo sukurtas tam, jog būtų naudojamas dažnai ir energingai. Jei pamatysite „programą”, kurioje rekomenduojama sportuoti „dešimt mi­nučių per dieną”, ar „vieną arba du kartus per savaitę” ir žadama, kad taip tapsite kultūrizmo ar fitneso modeliu, pasistenkite nusisukti ir daugiau net nepažvelgti ton pusėn. Jei patikėsite tokia programa, galiausiai nusivilsite rezultatais ir nieko negalėsite kaltinti dėl iššvaistyto laiko ir pinigų. Kaltas bus tik Jūsų naivumas. Galite pagerinti savo sveikatą net nedaug treniruodamiesi. Net vaikščiojimas į darbą ar po kabinetą, lapų rinkimas kieme turi savo privalumų. Bet normalios treniruotės atneš daug daugiau naudos. Treniruotės sveikatai pagerinti ir treniruotės rieba­lams sudeginti NĖRA TAS PATS. Kad atsirastų pastebimų pakitimų kūno sudėjime, turėsite treniruotis žymiai dažniau ir intensyviau. Galite pastebėti treniruočių efektą (raumenų sutvirtejimą ir jėgos atsiradimą) netgi treniruodamiesi du kartus per savaitę — tai tiesa, bet jei norite suliesėti arba užsiauginti raumenis, pamirškite tai. Jei tai būtų tiesa, visi fitneso čempionai taip elgtųsi. Deja, rezultatai visada bus tiesiogiai proporcingi įdėtam darbui. Paprasta matematika…

Mitas: “Populiariosios” dietos padeda ilgam atsikratyti antsvorio
“Atsikratykite antsvorio greitai – mes jums patarsime kaip”, arba:
“Išbandykite mažai angliavandenių turinčią dietą, baltymų dietą, žaliosios arbatos dietą, kopūstų dietą”, arba:
“Gerkite kokteilį ir numeskite 10 svarų per 10 dienų…”

Faktas: Populiariosios, “ypatingosios” dietos nėra geriausias būdas numesti antsvorį ir išlaikyti normalų kūno svorį. Šitokie patarimai ir skatinimai dažniausiai žada, kad numesite daug svorio per labai trumpą laiką – tereikia atsisakyti tam tikrų maisto produktų, ir antsvorio kaip nebūta. Nors, laikydamiesi šių dietų, jūs iš tiesų galite numesti svorio, tačiau jos gali būti labai žalingos jūsų sveikatai, kadangi, atsisakius tam tikrų maisto produktų, organizmas negauna visų reikalingų maisto medžiagų. Populiariosios dietos paprastai pateikia labai griežtą vartotinų produktų sąrašą, o kai kurios iš jų net visai “uždraudžia” kokios nors rūšies maistą. Tad nenuostabu, kad žmonės labai greitai pavargsta nuo tokio vienpusiško maitinimosi ir vėl priauga svorio.

Tyrimais įrodyta, kad per savaitę numesti po maždaug po 227 – 907 gramus, teisingai maitinantis ir sportuojant, yra geriausias būdas atsikratyti nereikalingo svorio ir daugiau jo nebepriaugti. Tobulindami savo mitybos ir judėjimo įpročius, jūs susikursite sveiką gyvenimo stilių ir galėsite kontroliuoti savo kūno svorį. Kartu jūs sumažinsite riziką susirgti širdies ligomis, aukštu kraujospūdžiu ir diabetu.