Kalorijos
Kalorija — tai energijos matavimo vienetas. Daugumoje kitų sričių kaip ,pavyzdžiui, fizikoje, energija matuojama džiauliais, tačiau kalbant apie maisto teikiamą energiją, ji vis dar matuojama kalorijomis.
Viena kalorija(kcal) — tai energijos kiekis, reikalingas sušildyti vieną gramą vandens vienu laipsniu Celsijaus. Vienam kilogramui vandens sušildyti iki vieno laipsnio Celsijaus prireiktų energijos, lygios kilokalorijai (kcal).
Mūsų organizmas kalorijas „degina" skaidydamas angliavandenius, baltymus ir riebalus iki anglies dvideginio ir vandens. Kiek energijos tam prireikia, priklauso nuo ūgio, svorio, amžiaus, lyties fizinio aktyvumo indekso. Kalorijų dienos norma svyruoja nuo 1300 iki 3000.
Taigi nors maistą sudaro trys skirtingos sudedamosios dalys — angliavandeniai, baltymai ir riebalai — jų teikiamos kalorijos viena nuo kitos visiškai nesiskiria, tai tėra energijos matavimo vienetas. Tiesa, vienas gramas riebalų turi didesnį kiekį kalorijų nei likusios sudedamosios dalys:
•Angliavandeniai — 4 kcal.;
•Baltymai — 4 kcal.;
•Riebalai — 9 kcal.
Angliavandeniai
Angliavandeniai sudaryti iš anglies, vandenilio ir deguonies molekulių, kuriso virškinant maistą išskaidomos iki monosacharidų (kaip gliukozė, fruktozė ir pan.)
Monosacharidai stiprina vidaus organyus, reguliuoja kraują, maitina smegenis ir nervų sistemą. (Angliavandenių dieta)
Tai pagrindinis organizmo energijos šaltinis, todėl labai svarbu, kad su maistu šios medžiagos gautume pakankamai. Paprastųjų cukrų gauname valgydami vaisius ir uogas, sudėtinių — valgydami grūdus ar jų produktus (pvz.:duoną), bulves ir makaronus.
Angliavandeniai atlieka be galo svarbų vaidmenį norint išlaikyti tinkamą svorį.
Riebalai
Riebalus galima skirstyti i „geruosius" ir „bloguosius". Gerieji, tai yra neprisotinamieji riebalai, nekenkai širdies veiklai, o tik padeda organizmui būti stipriam ir sveikam. Prisotintieji riebalai, priešingai, žmogaus organizmui nėra naudingi. Reikėtų vartoti mažiau sviesto, karvės pieno, kokosų aliejaus ir gyvulinės kilmės riebalų.
Riebiosios rūgštys reikalingos geros ląstelių funkcijos užtikrinimui, kūno temperatūros reguliavimui. Beje, jos turi įtakos ir mūsų gerai nuotaikai!
Be riebalų taip pat nebūtų įmanomas vitaminų A E, K ir D vitaminų pasisavinimas.
Baltymai
Baltymus sudaro amino rūgštys ir azotas. Padedant angliavandeniams ir riebalams, baltymų pagrindinis rūpestis — tvirti raumenys, deguonies pernešimas ir hormonų reguliavimas.
Baltymų, kad mūsų organizmas išliktų sveikas,reikia išties daug. Baltymuose esanti medžiaga mitrogenas padeda atremti puolančias infekcijas, skatina su ligomis kovojančių ląstelių gamybą organizme. Jei su maistu negauname pakankamai baltymų, nyksta raumenys, pasireiškia hormoniniai sutrikimai.
Taigi, valgykite kuo daugiau kiaušinių, mėsos, pieno ir jo produktų. Naudingi ir sojos produktai, tokie kaip tofu ar sojos pupelės.