Kas uogų vaistinėlėje?
Uogų sezono metu kiekviena šeimininkė susimąsto, kaip išsaugoti žiemai vertingąsias uogų savybes. Vienos verda uogienes, kitos uogas džiovina, bet daugelis uogas šaldo. Teisūs tie, kurie pirmenybę teikia žalioms (nevirtoms) su cukrumi trintoms uogoms. Taip paruoštose uogose išlieka dauguma vitaminų, bet indelius su tokia uogiene būtina laikyti šaldytuve. Jeigu uogas vis dėlto norite dezinfekuoti ir apvirti, užtenka jas pavirti penkias minutes, nes ilgesnis terminis apdorojimas naikina vitaminus.
Dauguma uogų yra skanios, aromatingos ir sultingos. Jose gausu biologiškai aktyvių medžiagų, kurios teigiamai veikia medžiagų apykaitą, jose esantys vitaminai ir mikroelementai lengvai pasisavinami, o pektinai ir angliavandeniai valo žarnyną, padeda „numesti“ svorio ir reguliuoja medžiagų apykaitą.
Avietės gerina apetitą, jų patariama vartoti nusilpus po ligos, sergant mažakraujyste. Jos vartojamos ir sergant gastritu, nes avietės geba malšinti skrandžio skausmus.
Braškes valgyti rekomenduojama sergantiems mažakraujyste ir tiems, kas kenčia dėl silpnų kraujagyslių. Braškės dažnai jos vartojamos kaip šlapimo varomoji ir prakaito išsiskyrimą skatinanti priemonė, taip pat sergant hipertenzija, ateroskleroze, išemine širdies liga.
Juodieji serbentai – unikalus įvairių vitaminų aruodas, gerinantis virškinimą. Juodieji serbentai tinka sergant mažakraujyste, sąnarių ligomis, reumatu, gastritu (kai yra mažas rūgštingumas), ateroskleroze, šlapimo pūslės akmenlige, esant kraujo išsiliejimų.
Mėlynės vertinamos kaip regėjimą gerinanti ir virškinamojo trakto ligas gydanti priemonė. Mėlynės ypač naudingos tiems, kas ilgą laiką priverstas įtemptai žiūrėti į tamsą ar prieblandą. Nuolatos vartoti mėlynių turėtų vairuotojai, lakūnai, žmonės, dirbantys prie kompiuterių.
Vyšnios pasižymi ne tik geru skoniu. Jose yra riboflavino, rutino, karotino, folio ir nikotino rūgščių, vitaminųA, C, PP. Vyšniose esančių mineralinių medžiagų sąrašas yra gana ilgas, todėl šių uogų rekomenduojama valgyti žmonėms, kurių organizmas nusilpęs po ilgos ligos, silpniems vaikams, juolab kad šios uogos žadina apetitą. Vyšnių tinka vartoti tromboflebito, insulto ir infarkto profilaktikai.
Spanguolės pirmauja ne tik vitamino C kiekiu. Jose esantis didelis kalio ir tanino kiekis padeda sergant hipertenzija, ateroskleroze, taip pat šalina iš organizmo šlakus. Taninas sustiprina kai kurių vaistų (antibiotikų ir sulfanilamidų) poveikį. Beje, ir pačios spanguolės yra puikus gamtinis antibiotikas. Spanguolėse gausu geležies, jose taip pat yra mangano, jodo ir sidabro.
Žemuogėse gausu organinių rūgščių, angliavandenių, pektinų, flavonoidų, karotinoidų ir vitaminų C, E, P, B. Šiose uogose yra daug įvairių druskų: geležies, kalio, kalcio, vario, boro, retų cinko ir seleno elementų, fosforo. Žemuogės tirpdo akmenis ir druskas sąnariuose, todėl jos yra nepakeičiamos sergant podagra. Be to, žemuogės – puiki raminamoji priemonė, teigiamai veikianti nervų sistemą, nes šiose uogose yra aromatinio eterinio aliejaus.