Kava – nauja panacėja?

Dažnai kava yra minima tarp maisto produktų, apie kuriuos sklando prieštaringos nuomonės. Vieni tvirtina – kava kenkia žmogaus organizmui, kiti teigia – kavą gerti, ypač ne per dideliais kiekiais, yra naudinga. Šiame straipsnyje pažiūrėkime į kavą iš teigiamos pusės. Kokią naudą mums gali suteikti šis skaniai tonizuojantis ir dažną iš lovos prikeliantis gėrimas.

coffee_kavos_pupeles_puodukasMokslininkams ištyrus 65 -100 metų amžiaus Graikijoje, Ikarijos saloje, gyvenančius žmones paaiškėjo, kad šie gyventojai 20 proc. rečiau serga vėžiu, perpus rečiau širdies ligomis ir jiems beveik nešlubuoja atmintis, lyginant su Vakarų šalių gyventojais. Ilgaamžių saloje yra sena tradicija gerti kavą, matomai todėl daugelis gyventojų, gyvenančių šioje saloje sulaukia gilios senatvės.

Yra tvirtinama, kad  net tie žmonės, kuriems būdingi kraujospūdžio svyravimai, gali išgyventi iki 100 metų, jei kiekvieną dieną išgers po kavos puodelį. Kava padeda gerinti arterijų elastingumą ir sumažina tikimybę sirgti širdies ligomis.

Kavoje esantis kofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, kvėpavimą, kraujotaką. Kofeinas vartojamas psichiniam ir fiziniam darbingumui gerinti, apsinuodijus kai kuriais narkotikais, širdies darbui paspartinti.

Kofeinas smegenyse blokuoja slopinantį neuromediatoriaus vadinamo adenozinu poveikį. Blokuodamas slopinantį adenoziną, kofeinas padidina neuronų judėjimą smegenyse ir išsiskyrimą kitų neuromediatorių, tokių kaip dopaminas ir norepinefrinas, dėl to atsiranda stimuliuojantis poveikis.

Daugelis tyrimų tiriant kofeino poveikį smegenyse,  parodė, kad kofeinas gali pagerinti nuotaiką, reakcijos laiką, atmintį, budrumą ir bendro suvokimo funkciją.

Visai neseniai paaiškėjo, kad kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę. Kavą mėgstantys vyrai ją gali gurkšnoti visiškai ramia širdimi – mokslininkai teigia, kad dėl kavos vartojimo nepadidėja tikimybė susirgti prostatos vėžiu. Japonijoje atliktas tyrimas parodė, kad kava gali sumažinti riziką susirgti burnos ertmės ar gerklės vėžiu.

Kava gali sumažinti alkoholio žalą kepenims ir padėti išvengti jų cirozės, sako mokslininkai. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 125 tūkst. žmonių. Rezultatai parodė, kad vienas puodelis kavos per dieną sumažino pavojų susirgti kepenų ciroze 20 procentų. Keturi puodeliai per dieną pavojų sumažino 80 procentų.

Kava gali padėti jums deginti riebalus ir gerina fizinę veiklą. Tampa aiškiau, kodėl kofeino yra daugelyje komercinių riebalų deginimo papildų. Kofeinas, iš dalies dėl jo stimuliuojančio poveikį centrinei nervų sistemai, paspartina metabolizmą ir padidina riebalinių rūgščių oksidaciją. Kofeinas taip pat gali pagerinti fizinės veiklos rezultatus, mobilizuodamas iš riebalinių audinių riebiąsias rūgštis.

Be kofeino kavoje dar yra daug įvairių cheminių medžiagų, vitaminų ir mineralų, kai kurie iš jų pasižymi antioksidantiniu poveikiu apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų, kurie gali būti ir vėžio priežastimi.

Prisiminkime sveikos mitybos principą – kas per daug tas nesveika, medikai per dieną nerekomenduoja suvartoti daugiau nei 50 ml kavos.