Kofeinas

Susipažinkite su gamtine medžiaga – kofeinu. Iš kur ši medžiaga gaunama, nuo kada žinoma mūsų istorijoje ir kokia yra laikoma saugi, suaugusio žmogaus kofeino suvartojimo paros norma.

Kofeinas (kartais vadinama trimetilksantinas) – legali narkotinė medžiaga, psichoanaleptikas, alkaloidas. Gaunamas iš kavamedžio (dažniausiai iš Coffea arabica) sėklų, arbatžolių, kolamedžio (Cola) riešutų arba gaminamas sintezės būdu. Balti kristaliniai milteliai, blogai tirpsta vandenyje.

tradicine kavos pupeliu malykleKofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, kvėpavimą, kraujotaką. Vartojamas psichiniam ir fiziniam darbingumui gerinti, apsinuodijus kai kuriais narkotikais, širdies darbui paspartinti. Geriamas tabletėmis, įšvirkščiamas į poodį ir raumenis.

Kofeinas yra natūralus produktas, kuris randamas kolos augalo lapuose, kavos pupelėse, arbatos lapuose, guaranoje, kakavoje ir kt. Šių augalų išskiriamo kofeino kiekis priklauso nuo išskyrimo metodo ir nuo išskyros kiekio.

Natūralioje savo formoje kofeinas yra labai kartus. Kofeinas dedamas į gaivinamuosius gėrimus, tokius kaip daugelis kolų, taip pat jo yra daugelyje ne vaistinėse perkamų vaistų. Jo kaupimasis žmogaus organizme yra sunkiai numatomas dėl medžiagų apykaitos greičio individualių skirtumų. Todėl reikia atsargiai vartoti produktus, turinčius savo sudėtyje šios medžiagos. Kofeino vartojimas gali tapti įpročiu.

Kofeinas jau šimtus metų yra neatsiejama mūsų pasaulio kultūros dalimi. Afrikos folkloro rinkiniuose stimuliuojančios kavos savybės yra minimos jau 800 metų prieš mūsų erą. Europos ir Azijos metraščiuose kava ir arbata yra mimimos nuo 1400-ųjų metų. Tačiau maisto produktai ir gėrimai, pagaminti iš kofeino turinčių augalų, greičiausiai buvo žmonijos medicinos ir mitybos dalimi, dar iki atsirandant rašytiniams šaltiniams. Visuomenėse, toli nutolusiuose nuo kavos auginimo regionų, seniau kava dažnai buvo laikoma reta prabanga. Šiais laikais, jau kelinta karta iš kartos be stiprios kavos ir ilgų išnaktų turbūt retas studentas gali prisiminti savo egzaminus. Kava turbūt yra dažna tolimųjų reisų vairuotojų bendrakeleivė.

Paprastai manoma, kad vartoti kofeiną su saiku yra nekenksminga. Ekspertai mano, kad 200-300 mg kofeino per dieną yra vidutinis kiekis suaugusiems. Tačiau jau suvartojant daugiau kaip 100 mg kofeino per dieną, tai gali sukelti “priklausomybę” nuo kofeino. Tai reiškia, kad, nusprendus nebegerti kavos, gali atsirasti pasitraukimo simptomų, kaip nuovargis, dirglumas ir galvos skausmas.

Koka kolos skardinėje yra 34mg,

dietinėje kokoje – 45mg,

juodo šokolado 30g plytelėje  – 20mg,

pieniško šokolado 30g plytelėje – 6mg kofeino.

Kofeinas išskirtas iš kavos 1819 m.