Kraują gerinanti mityba

Daugelis esame girdėjęs apie mitybą pagal kraujo grupę. O štai kokie produktai, neatsižvelgiant į kraujo grupes, yra naudingi kraujodarai? Ką reikėtų valgyti, kad sustiprintume kraujagyslių sieneles, valytume kraują, neleistume susidaryti trombams?

Trys svarbiausi elementai, kurie reikalingi naujoms  kraujo ląstelėms susidaryti – tai geležis, varis ir kobaltas. Geležies yra hemoglobino sudėtyje,  ir būtent tai suteikia kraujui raudoną spalvą.  Jeigu trūksta šio elemento, pablogėja deguonies patekimas iš plaučių į kitų organų ląsteles ir atgal, vystosi mažakraujystė. Tai ypatingai pavojinga vaikams ir paaugliams: jų organizme geležies atsargos yra ribotos. Šis mikroelementas kur kas geriau įsisavinamas iš vaisių, uogų ir daržovių, negu iš neorganinių vaistinių preparatų. Todėl reikia valgyti daugiau burokėlių ir ridikėlių, petražolių ir svogūnų, pomidorų, bulvių ir juodųjų serbentų.

Eritrocitų sintezėje – raudonųjų kraujo kūnelių susidaryme – aktyviai dalyvauja varis. Jis padeda įsisavinti geležį, stimuliuoja kraujo ląstelių brendimą, dalyvauja audinių kvėpavime. Vario turtingi baklažanai, ridikai, burokai, žalieji žirneliai, česnakai, agrastai.

Trečioji mineralinė medžiaga, kuri aktyviai dalyvauja kraujodaroje, yra kobaltas. Jis taip pat padeda susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams, be to,  yra pagrindinė medžiaga, padedanti organizmui gaminti vitaminą B12 (cianokobalaminą), be kurio vystosi mažakraujystė. Kad organizmas gautų pakankamą kiekį šio mikroelemento, reikia į savo meniu įtraukti riešutus, svogūnų laiškus ir česnaką, kopūstus ir pomidorus.

Be mineralinių medžiagų, kraujotakos sistemos sveikatai reikalingi ir vitaminai. Į kasdieninį racioną patartina įtraukti askorbininę rūgštį (vitaminą C), kuris stiprina kraujagysles, ir vitaminą P,  reguliuojantį kraujagyslių sienelių  skaidrumą ir stiprinantį kapiliarus. Taip pat svarbi yra nikotino rūgštis (vitaminas PP), kuri įeina į svarbių fermentų sudėtį.  Šių vitaminų yra erškėtuogėse, juodavaisiuose šermukšniuose, ankštinėse kultūrose, neriebioje žuvyje ir pieno produktuose. Svarbiausiu vitaminu kraujui laikoma folinė rūgštis (B9), kurios yra žaliuose kopūstų lapuose, salotose, špinatuose, pomidoruose ir ankštinėse kultūrose. Reguliarus folinės rūgšties vartojimas apsaugo nuo aterosklerozės, insulto, infarkto ir trombozės.

Minėtų ligų profilaktikai dietologai taip pat rekomenduoja kiekvieną vakarą išgerti po puodelį žaliosios arbatos. Šioje arbatoje esantis biologiškai  aktyvių medžiagų derinys, sukurtas pačios gamtos, padeda padidinti kraujagyslių elastingumą ir išvengti daugelio ligų. Taigi, žalioji arbata naudinga ne tik virškinimui, ji reguliuoja ir kraujotakos sistemos darbą, juolab kad ši arbata reguliuoja tiek aukštą, tiek žemą kraujospūdį turinčių žmonių kraujo spaudimą.