Kūno Masės Indekso skaičiuoklė

Savo Kūno Masės Indeksą galite sužinoti, įvesdami savo ūgį ir svorį į KMI skaičiuoklę, kurią rasite dešinėje puslapio dalyje, truputį žemiau.

svarstyklesDaugiau informacijos apie KMI.

Kūno Masės Indeksas, KMI, – yra kūno svorio ir ūgio santykio išraiška (KMI = svoris / ūgis). KMI parodo, ar žmogaus kūno svoris yra normalus, jam trūksta ar turi per daug svorio.

Nors KMI skaičiuoklė yra skirta ir gali būti naudojama daugelio vyrų ir moterų kūno optimaliam svoriui nustatyti, skaičiuoklė turi keletą trūkumų:

  •  gali pervertinti sportininkų ar rumeningų žmonių kūno riebalų kiekį,
  • gali nepakankamai įvertinti vyresnio amžiaus ir dėl tam tikrų priežasčių praradusių raumenis žmonių kūno riebalų kiekį.

Vienu ir kitu atveju skaičiavimo rezultatai bus neteisingi. Raumeningam žmogui skaičiuoklės rezultatai gali parodyti, kad jis/ji turi viršsvorio, bet taip nebūtų, nes tai raumenys. Pagyvenusio amžiaus žmonėms atvirkščiai – KMI skaičiuoklės rezultatai gali rodyti, kad svoris yra normalaus svorio ribose, bet, jei raumenys jau atrofuojasi ir yra keičiami riebaliniu sluoksniu, taip nebus.

Aukštesnis KMI reiškia, kad žmogaus kūnas turi daugiau svorio palyginus su ūgiu. Koks yra Kūno Masės Indeksas parodantis, kad žmogus turi antsvorio? Vyresni nei 20 metų žmonės, kurių KMI yra nuo 25 iki 30 yra skaitomi turinčiais viršsvorio. Jei KMI yra didesnis nei 30, žmogus yra laikomas nutukusiu.

Skaičiuojant KMI vaikams, viršsvorio ar nutukimo skaičiavimas yra kitoks nei suaugusiesiems, ir yra kitoks skirtingo amžiaus vaikams. Todėl, naudojantis KMI skaičiuokle vaikams, yra svarbu taip pat naudotis taip vadinama KMI procentile. Vaiko KMI procentilė parodo, kokia yra vaiko KMI, palyginus su kitais tokio paties amžiaus ir lyties vaikais. Pavyzdžiui, jei vaiko KMI yra 24 ir procentilė 80, tai reiškia, kad vaiko KMI yra 80-oji, palyginti su 100 tipiškų šio amžiaus ir lyties vaikų. KMI procentilių vertės, parodančios antsvorį ar per mažą svorį, yra tokios pačios, bet kokio amžiaus vaikams.

  • KMI 1 – 4 procentilės: Nepakankamas svoris
  • KMI 5 – 84 procentilės: Sveikas svoris
  • KMI 85 – 94 procentilės: Viršsvoris
  • KMI 95 – 100 procentilės: Nutukimas

Kodėl KMI procentilė yra svarbi? Jei vaiko KMI yra tiek viršutinėje 15 procentų, tiek apatinėje 4 proc. zonoje, vaikas rizikuoja savo sveikata dėl nepakankamo arba per didelio kūno svorio.

Nors kūno masės indeksas (KMI) yra geras būdas nustatyti, ar Jūsų kūnas yra sveiko svorio ribose, jis turi dar vieną trūkumą. KMI yra matavimo priemonė, padedanti nustatyti ir parodyti – ar žmogaus turi viršsvorio, svoris yra normalus ar svorio trūksta, – jo svorį palyginus su ūgiu.
Bet skaičiuoklė nenustato, kuriose kūno dalyse žmogus kaupia riebalus. Dažnai žmogus kūno riebalų atsargas kaupia po oda ir aplink gyvybiškai svarbius organus savo pilve. Riebalai, besikaupiantys aplink pilvą, sukelia daugiau sveikatos problemų nei, tarkim, riebalai besikaupiantys ant sėdynės ar ant šlaunų. Tikslesniems duomenims gauti, KMI skaičiuokę naudokite kartu su liemens apimties skaičiuokle.

Kaip kontroliuoti kūno svorį?

Dauguma žmonių, kurie bando numesti svorio, sutelkia dėmesį tik į svorio metimo tikslą. Tačiau, sutelkiant dėmesį į gyvenimo pokyčius, pavyzdžiui, į sveikos mitybos principus, patiekalų porcijų dydžius, būti fiziškai aktyviems ir sumažinti sėdimą laiką yra daug veiksmingesnės priemonės.