Kuo pavojingi skonio stiprikliai?

Pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie skonių stipriklių įtaką žmogaus sveikatai. Žmonėms patinka greitai paruošiami makaronai, traškučiai. Važiuodami į gamtą – renkamės jau paruoštus marinuotus produktus. Net atsargiosios mamos sriubas gardina buljono kubeliais ar naudoja tam tikrus prieskonius. Juk taip skaniau. Tačiau ar naudingiau?

Skonio stiprikliai ir modifikatoriai yra E620 – 625 ir E640-641. Būtent dėl jų valgome vištienos skonio makaronus, sūrio skonio traškučius ar kramtome arbūzų skonio kramtomąją gumą. Visi skonio stiprikliai yra natūralios kilmės, t. y. sudaryti iš medžiagų, natūraliai randamų gamtoje.

Pagrindinis skonio stipriklis – glutamininė rūgštis. Ji randama visuose natūraliuose baltymuose: yra ir vištienoje, ir saliero šaknyje. Tačiau, daugiausia šios medžiagos randama kombu dumbliuose. Būtent iš šių dumblių japonų mokslininkai pirmą kartą 1908 metais išskyrė glutamininę rūgštį. Buvo atrastas šios medžiagos sugebėjimas veikti į skonio receptorius. Jos dėka ilgiau jaučiamas tam tikro produkto skonis.

Tačiau greitai buvo pastebėta, jog kai kurie žmonės, dažnai su maistu gaunantys natrio glutamato, skundėsi galvos skausmais, sutrikusiu širdies ritmu, pasunkėjusiu kvėpavimu, silpnumu raumenyse bei karščio pylimo priepuoliais. Deja, nei vienas iš minėtųjų simptomų nebuvo įrodytas. Ši medžiaga buvo paskelbta kaip visiškai nekenksminga medžiaga.

Ir vis dėlto, neveltui žmonėms yra įtartini produktai, kuriuose yra papildomai dedami skonio stiprikliai. Žmonės, sistemiškai vartojantys produktus su glutamatais, dažniau kenčia nuo antsvorio. Didžioji dauguma tokių produktų yra kaloringesni nei namuose ruošti.  Kuo dažniau valgomas toks maistas, tuo greičiau maistas be glutamatų ima atrodyti neskanus ir prėskas. Antsvoris tokiu atveju – tik laiko klausimas.

Beje, perdozavimas skonio stiprikliais yra neįmanomas. Tokio maisto bus neįmanoma valgyti, kaip ir persūdyto. Tačiau, jei diena iš dienos maitintis greito maisto ar kinietiškuose restoranuose,  padauginti glutamato rekomenduojamą normą įmanoma. O tuo pačiu ir gauti didesnius kiekius riebalų, cukraus ir kitų nesveikų produktų. Būtent jie sąlygoja įvairių šalutinių reakcijų vystymąsi – nuo alergijų maistui iki nutukimo.