Lėto svorio metimo ypatumai

Apkūniems ir nutukusiems žmonėms rekomenduojama daug įvairių dietų, kurių svarbiausias principas yra sumažinti raciono energinę vertę.

Lėtas liesėjimas naudingesnis negu greitas. Jis pasižymi ilgalaikiu efektu, o staiga sumažėjusi kūno masė vėl pradeda greitai didėti. Štai kodėl nerekomenduojama laikytis žaibiškų dietų ar vartoti riebalų “degintojus”.
 

 

Negalima stengtis staiga sumažinti kūno svorį, nes greitas liesėjimas gali sutrikdyti medžiagų apykaitą, kurią normalizuoti būna sunkiau negu gydyti nutukimą.

Rekomenduojama laikantis dietos pirmąjį mėnesį kūno masę sumažinti ne daugiau negu 5-6 kg, o vėliau – per mėnesį po 1-2 kg. Atsižvelgdamas į šias rekomendacijas, kiekvienas žmogus gali apskaičiuoti, per kiek laiko jam pavyks normalizuoti savo svorį.

Pavyzdžiui, jeigu normalus kūno svoris 70 kg, o šiuo metu jis padidėjęs iki 90 kg, tai pirmąjį mėnesį galima jį sumažinti iki 85 kg, o per kitus – po 2 kg. Vadinasi, svoris normalizuosis per 8 mėnesius.

Be to, žmonėms turintiems viršsvorio rekomenduojama mažiau valgyti gyvulinės kilmės riebalų, juos keisti augalinės kilmės riebalais – saulėgrąžų, kukurūzų, sojos, alyvų aliejumi (iki 40 g per dieną). 

Apkūniems žmonėms rekomenduojama valgyti tik virtą maistą, visiškai atsisakyti kepto. Jie turi per dieną suvalgyti po 500-700 g daržovių (kopūstų, morkų, burokėlių, aguročių ir kt.). Daržovėse yra daug vitaminų ir organizmui naudingų rūgščių, kurios neleidžia angliavandeniams virsti riebalais ir kartu sumažina svorį bei apetitą.

Per dieną galima suvalgyti ne daugiau kaip 5 g druskos (nenutukusiam žmogui jos galima suvalgyti 12-15 g), kuri organizme sulaiko skysčius, o šie savo ruožtu sulaiko druską – ir vėl susikuria ydingas ratas.

Per dieną leidžiama išgerti iki 1-1,2 l skysčių (įskaitant sriubas, arbatą, pieną ir t.t.), nors normalaus svorio žmonėms jų galima išgerti iki 2-2,5 l .

Vakarieniauti galima ne vėliau kaip likus 2 valandoms iki miego, be to, valgyti mažai kaloringą maistą. Geriausia išgerti stiklinę kefyro (maždaug 110 kalorijų). Svarbu ne tik sumažinti kūno svorį, pagerinti bendrą savijautą, padidinti nervų-raumenų ir psichinį tonusą, bet ir jausti pasitenkinimą.

Nutukimą sąlygoja visos šeimos mityba, prie kurios vaikas pratinamas nuo mažų dienų. Būtent tėvai nejučia pripratina vaiką nesaikingai valgyti arba persivalgyti. O dažnai persivalgant organizme padaugėja riebalinių ląstelių, kurioms nuolat reikia riebalų. Susidaro grandininė reakcija: “riebalai gamina riebalus”, priverčianti daugiau gauti, daugiau gaminti ir daugiau kaupti riebalų. Padidėjus riebalų kiekiui gaminasi daugiau insulino, todėl padidėja apetitas.