Makrobiotinė dieta

Makrobiotika – Rytų filosofija, pagrįsta mokymu apie sveiką mitybą, gyvenimo būdą ir in bei jang energijų pusiausvyrą. Dietos kūrėjas G. Osava teigia, kad pasaulyje vyrauja dvi energijos – vyriškasis (jang) ir moteriškasis (in) pradas, o produktai irgi turi daugiau vienos arba kitos energijos. Anot jo, in produktai (aštrūs, rūgštūs ir saldūs) sukelia rūgštinę organizmo reakciją, o jang (sūrūs ir kartūs) – šarminę. Kad maistas būtų gerai virškinamas, nesikauptų toksinų ir šlakų, labai svarbu išlaikyti in ir jang pusiausvyrą, valgyti vegetarinį maistą. Makrobiotinė dieta pirmenybę teikia natūraliam, termiškai neapdorotam maistui. Ypač grūdinėms kultūroms (daugiausia ryžiams), jos sudaro apie 60 proc. raciono.

ryziai-dubenelis

Apie 20-30 proc. valgiaraščio sudaro vaisiai ir daržovės, 5 proc. – gėrimai ir sveikuoliški desertai. Pavyzdžiui, pusryčiai – daržovių salotos su aliejumi, priešpiečiai – sauja razinų, pietūs – omletas iš kiaušinių baltymų su daržovėmis, pavakariai – dribsniai su sultimis, vakarienė – 2 riekelės rupios duonos su grūdais. Negalima valgyti mėsos, pieno produktų ir apdoroto maisto, alkoholio, cukraus ir kofeino. Valgomi ekologiški produktai be konservantų, užaugę savame krašte. Porcijos mažos, produktai suderinti. Teigiama, kad kruopose esanti ląsteliena valo virškinimo sistemą ir greitina medžiagų apykaitą, todėl greičiau krinta svoris. Grūdai ilgam pasotina, tad rečiau kamuoja alkio priepoliai. Be to, valo žarnyną nuo šlakų.

Specialisto komentaras

Kadangi laikantis makrobiotinės dietos rekomenduojama mažiau gerti, o valgoma daug ląstelienos turinčių produktų, virškinamajam traktui tenka didelis krūvis. Ši dieta gana monotoniška, gali greitai atsibosti. Vadinasi, greitai grįšite prie įprasto raciono ir nepasieksite norimo rezultato. Be to, ilgiau jos laikytis nepatartina, nes pristigsite kitų maisto medžiagų. Nuo ląstelienos pertekliaus gali pūsti pilvą, sutrikti kalcio ir geležies pasisavinimas, net susilpnėti kontraceptinių piliulių poveikis.

Papildomi preparatai

Kad nepristigtumėte geležies, gerkite dilgėlių lapų arbatos. Joje gausu ne tik geležies, bet ir kalcio, K, E, C bei B grupės vitaminų.

Arbatos receptas

Po šaukštelį džiovintų melisų, gysločių lapų ir kmynų užpilkite 1 l vandens ir pavirkite kelias minutes ant silpnos ugnies. Laikykite termose. Gerkite po vieną valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną. Gerina nuotaiką, virškinimą ir visą žarnyno veikimą, mažina pilvo pūtimą.