Miegas ir mityba

Valgykite, kad gerai miegotumėte.

Miego kokybė daro didžiulę įtaką mūsų gyvenime. Sutrikęs, neramus miegas neigiamai veikia mūsų gebėjimą dirbti, susikaupti ir bendrauti su aplinkiniais. Miego metu atgaunamos ir fizinės, ir dvasinės jėgos, todėl rytą jaučiamės žvalūs ir pailsėję.

Žmonių miego poreikis yra nevienodas: vidutiniškai žmogus turi miegoti 7-9 valandas. Ar miegate reikiamą valandų skaičių, galite spręsti pagal tai, kaip jaučiatės rytą,- per ilgai ar per mažai miegojęs žmogus yra pavargęs ir irzlus. Miego metu išsiskiria augimo hormonai, todėl kūdikiams, vaikams ir paaugliams jo reikia daugiau negu suaugusiesiems.

miegas sveikata moteris

Miegą tyrinėjantys mokslininkai paneigė paplitusią nuomonę, kad vyresniems žmonės reikia mažiau miego; iš tikrųjų jų miego poveikis yra toks pat. Tačiau senstant keičiasi miego prigimtis ir atsiranda jo sutrikimų. Su metais trumpėja giliųjų miego fazių trukmė, todėl senesni žmonės naktį dažniau pabunda.

Kas mus verčia miegoti?

Tai nėra iki galo išsiaiškinta, tačiau mokslininkai teigia, kad žmogaus paros ritmas nusistovi tik gimus ir yra reguliuojamas vidinio organizmo laikrodžio. Miegą stiprina kai kurios organizme natūraliai esančios cheminės medžiagos; įtakos turi ir mityba. Nustatyta, kad poveikį miegui daro žemiau išvardyti veiksniai:

Persivalgymas ar alkio jausmas gali trukdyti miegui. Lengvas užkandis prieš einant gulti gerina miegą, tačiau persivalgymas gali sukelti virškinimo problemų ir išvaikyti miegus.

Alkoholis turi dvejopą poveikį. Mažas alkoholio kiekis padeda greičiau užmigti, bet organizmas alkoholį metabolizuoja (skaido), todėl miegas būna neramus. Alkoholis gali sustiprinti nemigą ir pabloginti aktyvaus miego fazės, kurios metu atgaunamos organizmo jėgos, kokybę. Jis taip pat šalina iš organizmo skysčius, todėl rytą jausitės išvargę.

Kofeinas trikdo miegą. Kai kuriems žmonėms, bet koks maisto produktas ar gėrimas, turintis kofeino, gali sutrikdyti miegą. Jie esate jautrūs kofeinui, stenkitės jo nevartoti po pietų ir vakare.

Pamirškite riebalus. Jei vakare prisivalgysite riebaus maisto arba maisto, sukeliančio virškinimo sutrikimus ir rėmenį, negalėsite ramiai miegoti.

Prieš miegą išgėrus daug skysčių, gali kilti problemų. Po pietų negerkite daug skysčių, kad netektų naktį vaikščioti į tualetą.

Pienas ir medus gerina miegą. Piene yra triptofano – svarbios aminorūgšties, kuri sukelia miegą. Triptofanas padidina serotonino – natūralaus migdomojo – kiekį smegenyse. Štai kodėl vienas iš populiariausių vaistų yra šiltas pienas su šakštu medaus (angliavandeniai palengvina triptofano patekimą į smegenis). Sumuštinis su kalakutiena  – kitas miegą sukeliantis triptofano ir angliavandenių derinys. Bananas su pienu aprūpina visą organizmą vitaminu B6, kuris padeda paversti triptofaną serotoninu.

Vaistažolių pagalba

Daugelis vaistažolių turi migdomųjų savybių; viena iš populiariausių ir patikimiausių yra valerijonai. Tyrimai parodė, kad valerijoų šaknyse esančios veikliosios medžiagos slopina centrinę nervų sistemą ir atpalaiduoja lygiojo raumens audinį. Valerijonų arbata, kapsulės ar trinktūra padės greičiau užmigti ir pagerins miego kokybę. Ši vaistažolė nesukelia priklausomybės ar pagirių jausmo. Valerijonų preparatų nepatariama vartoti nėščioms ir kūdikį žindančioms moterims, nes dar neištirta, kokį poveikį jie gali daryti. Prie kitų miegą gerinančių žolinių vaistų priskiriamos ramunėlių, apynių, melisų ir pipirmėčių arbatos, tačiau nėra įrodymų, kad jos veiksmingos.

Miego sutrikimai

Nemiga gali būti vienas iš nerimo, depresijos ar streso simtomų, taip pat ją neretai sukelia sveikatos problemos. Kad pagerėtų miego kokybė, būtina pašalinti šių ligų priežastis.

Nutukimas gali trikdyti miegui, jeigu apsunkina kvėpavimą. Sunkus miego sutrikimas yra obstrukcinė miego apnėja (kvėpavimo pauzės), kai knarkimui pasiekus kulminaciją žmogus nustoja kvėpuoti ir trumpam pabunda. Ši liga labiau paplitusi tarp ansvorio turinčių žmonių, ypač vidutinio amžiaus vyrų. Žmonės, kenčiantys nuo miego apnėjos, gali nustoti kvėpuoti 10 sekudžių ar ilgiau šimtą kartų per naktį. Raumenų spazmai ir neramių kojų sindromas – diskomforto jausmas, kuris išnyksta tik judinant kojas, – taip pat blogina miego kokybę.