Nesąmoningas priešinimasis pasikeitimams – šalutinė nauda

Gyvenime dažnai galima sutikti žmones, kurie nori ką nors pakeisti savo gyvenime ir aktyviai stengiasi tai padaryti. Bet žiūrint į jų veiklos rezultatus, matosi, kad jie trumpalaikiai, ne labai žymūs ar: ” – Ai, nusibodo.” Tai vyksta įvairiose gyvenimo srityse, ne išimtis ir dietų laikymasis, kūno formos ar kūno grožis. Kame ta kliūtis, trukdanti ar neleidžianti mums pasiekti norimų rezultatų?

mergina paprika peilis salute stikline vandensPriežasčių, kodėl vyras dirba nemėgstamą ar blogai apmokamą darbą, žmona visada visur vėluoja, vaikai neplauna indų ir netvarko kambarių, gali būti įvairių, ir kartais į tai galima žiūrėti kaip į atskirą ir individualų atvejį. Tačiau jeigu nuo kiekvienos situacijos nušluostytume dulkes, atmestumėme paveiksliukus – “visada susivėlęs”, “valgo ir valgo..”, surūdijusi praeito šimtmečio mašina” ir pabandytume atrasti idėją, daugiau ar mažiau bendrą daugeliui: ” – nepavyko, nepasiekiau..” situacijų, tuomet gali pradėti ryškėti vidinės problemos kontūrai.

Galime pradėti matyti, kad žmogaus viduje yra sąmoningai nekontroliuojama priežastis, lyg įjungtas automobilio stabdis, vis spaudžiantis, kartais jau iki raudonumo įkaitusias stabdžių kaladėles ar cypinantis padangas, sklendžiančias gyvenimo keliu. Lyg ir žmogus viena ranka daro viena, ir kokia tai nematoma ranka vėl viską stengiasi sudėlioti ir sudėlioja į senas lentynėles. Kas tai per mechanizmas? Ar tai koks tai užburtas ratas?

Žmogus sąmoningai pripažins, kad turi ir kenčia dėl kokios tai problemos, sakykim, viršsvorio ar dažno persivalgymo, jei šią psichologinę ar dvasinę problemą susieti kiek artimiau su “Sveika dieta” svetainės tematika, ir nuoširdžiai imsis bei laikysis vienos ar kitos dietos, mankštinsis, sportuos. Tačiau, po kurio tai laiko, įvertinus viršsvorio numetimo rezultatus (jei rezultatai nėra patenkinami ar tokie kokių tikėtasi), galima suprasti, kad žmogus nesąmoningai priešinosi svorio numetimo programai. Ką daryti šiuo atveju?

Reikia atrasti ir pašalinti priežastis, sukeliančias nesąmoningą pasipriešinimą svorio metimo ar sveikatinimosi programai.Yra įvairių būdų, kaip atrasti ir pašalinti priežastis, glūdinčias pasąmonėje bei įtakojančias mūsų sąmoningą veiklą ir jos rezultatus, – tai įvairios terapijos, psichologinės ir dvasinės praktikos. Kai kuriais atvejais, sakykim psichologinės ar dvasinės terapijos atveju, reikalingas kitas žmogus, kokios tai terapijos ar praktikos specialistas, kuris padėtų atrasti problemos priežastis, slypinčias pasąmonėje. Kai kuriais atvejais, jei žmogus yra pakankamai pažengęs pvz. jogos, meditacijos ar maldos srityse, jis gali pats “užčiuopti” ir pašalinti “pasąmonės nepaklusnumo” problemos priežastis.

Kodėl pasąmonėje yra priežastis, kovojanti prieš sąmoningą žmogaus norą? Iš tiesų, sakykim mergina ar vaikinas, gyvenantys viršsvorio zonoje, iš savo pridėtinio svorio turi šiokios tokios “šalutinės” naudos ar pranašumų prieš kitus – jie nesąmoningai gali “džiaugtis” dėmesiu ar užuojauta, kurią jiems skiria šeimos nariai ir artimi draugai dėl šios priežasties. Jeigu viršsvorio problema taps kontroliuojama, pašalinta ar atrasta, – kad višsvorio turėjimas savo kilme yra psichosomatinis, tai yra kyla iš idėjos, egzistuojančios proto struktūrose o ne problemos, esančios fizinio kūno matmenyse, – žmogus praras simpatiją ir visą dėmesį, gaunamą iš žmonių ryšium su šia savo “problema”. Šios simpatijos, užuojautos ir dėmesio žmogus nesąmoningai nenori prarasti, todėl iš pasąmonės kyla pasipriešinimas dietai ar sveikatingumo programai, ir tai yra žinoma kaip “Antrinė ar šalutinė nauda”. Antsvoris sukuria vieną iš galimybių apkūnesniam žmogui gauti daugiau dėmesio iš aplinkinių ir tuo būdu lengviau išgyventi tam tikrose gyvenimo situacijose. Ir pasąmonė laikosi įsikibusi į idėją: ” – Daugiau svorio, daugiau dėmesio.” ar kokią tai panašią: ” – manęs pasigailės, jei būsiu neturtingas”, ” – mane mylės, jei turėsiu puikų automobilį”.

Kitais žodžiais tariant, žmogaus pasąmonė įsikibusi laikosi idėjos, minties ar minčių struktūros, kuri gali sukelti nelogiškas ar nekokias pasekmes, nepaisydama sąmoningo žmogus noro, kad tam tikra problema būtų pašalinta. Ir kol nepavyks pakeisti pasąmonės “požiūrio” į kokią tai problemą gyvenime, ji egzistuos. Tai kaip klaida kompiuterinėje programoje, ją reikia ištaisyti. Kol pasąmonės programoje yra “naudinga” klaida ir ji neištaisyta, galima spaudinėti bet kuriuos klaviatūros klavišus, – kursai, dietos, pratimai – jie neturės reikiamo poveikio.

Tad trumpa išvada, jei koks tai geras dalykas neduoda norimų rezultatų, reikia ieškoti priežasties ir ją pašalinti.