Restoranai ir maisto netoleravimas: kaip išvengti problemų valgant ne namie?

Vis daugiau žmonių susiduria su įvairiais maisto netoleravimais – nuo laktozės ar glitimo netoleravimo iki jautrumo riešutams ar kitiems specifiniams produktams. Nors namuose kontroliuoti savo mitybą paprasta, išvykus į restoraną ar kavinę kyla iššūkių. Kaip išvengti nemalonių situacijų ir užtikrinti, kad vakarienė nepasibaigtų sveikatos sutrikimais?

1. Planuokite iš anksto

Jei žinote, kad eisite į konkretų restoraną, peržiūrėkite jų meniu internete. Daugelis šiuolaikinių restoranų pateikia išsamią informaciją apie patiekalų sudėtį ar net pažymi, kurie yra be glitimo, laktozės ar kitų alergenų. Jei tokios informacijos nėra, drąsiai skambinkite ar rašykite ir paklauskite apie jums rūpimus patiekalus.

2. Informuokite personalą

Užsisakydami patiekalą visuomet praneškite padavėjui apie savo netoleravimą ar alergiją. Net jei patiekalas atrodo saugus, pvz., salotos be duonos, jame gali būti padažo su glitimu ar pieno produktų likučių. Aiškiai ir mandagiai pasakykite, kas jums netinka, ir paprašykite rekomendacijos.

Restoranas
Valgymas restorane

3. Venkite rizikingų patiekalų

Jei jūsų netoleravimas stipresnis arba kyla rizika alerginei reakcijai, geriau vengti sudėtinių, neaiškios sudėties patiekalų: padažų, troškinių, sriubų ar desertų, kuriuose gali būti paslėptų alergenų. Geriau rinktis paprastus, aiškios sudėties patiekalus, pavyzdžiui, keptą žuvį su daržovėmis be padažo.

4. Turėkite „planą B“

Ypač keliaujant į kitą miestą ar šalį verta su savimi turėti tam tikrų saugių užkandžių ar net tabletę fermentų, jei turite laktozės netoleravimą. Taip pat naudinga žinoti artimiausias vaistines ar net ligonines, jei reakcija būtų stipresnė.

5. Naudokitės specialiomis programėlėmis

Šiandien yra daugybė mobiliųjų programėlių, kurios padeda rasti restoranus su jums tinkamu meniu. Kai kurios leidžia filtruoti vietas pagal konkrečius netoleravimus – pvz., „Find Me Gluten Free“, „Happy Cow“ veganams ir alergiškiems žmonėms ar net lietuviškos programėlės su maisto analizės funkcijomis.

6. Pasitikėkite savo intuicija

Jeigu personalas nežino, kas yra glitimas ar sako „turėtų būti gerai“, bet neatrodo įsitikinę – geriau nerizikuokite. Jūsų sveikata yra svarbiausia. Jei kyla abejonių, verčiau atsisakyti nei vėliau gailėtis.

Scroll to Top