Žuvų taukai

Žuvų taukai – tai natūralus gamtinis produktas, gaunamas iš įvairių vandenyno žuvų, tokių kaip menkės, tunai, ančiuviai, sardinės ir kt. Natūraliai žuvų taukų sudėtyje yra pačios žuvies pagamintų vitaminų A ir D bei nepakeičiamųjų riebalų rūgščių omega-3.

Tradiciškai Norvegijoje žuvų taukus pradeda gerti jau vieno mėnesio amžiuje ir geria juos visą gyvenimą. Riebalų rūgštis omega-3 įeina į visų mūsų organizmo ląstelių sudėtį, todėl yra ypatingai svarbios mūsų organizmui. Jų pats mūsų organizmas nepasigamina, tik pasisavina iš žuvų ar žuvų taukų produktų.

zuvys-dekoratyvines

Kam mums reikalingi žuvų taukai?

Širdies ligų profilaktikai

Dažnai valgantys žuvies produktų rečiau serga įvairiomis širdies-kraujagyslių sistemos ligomis. Sergantiesiems ateroskleroze labai naudinga vartoti žuvų taukų, nes juose esančios omega-3 rūgštys mažina blogojo cholesterolio kiekį, gerina kraujotaką, mažina trombų susidarymo galimybę,stabdo aterosklerozės vystymąsi.

Naudinga moterims, ypač nėščiosioms

Žuvų taukai nėštumo ir žindymo metu stiprina moters imuninę sistemą, apsaugo kūdikį nuo rachito. Yra pastebėta, kad mamų, kurios nėštumo metu vartojo žuvų taukų, vaikai geriau vystosi protiškai, geresnė ir jų fizinė branda. Jaunos mamos turėtų žinoti, kad jau nuo 4 savaičių kūdikiui reikėtų duoti žuvų taukų rachito profilaktikai .

Žuvų taukai taip pat teigiamai veikia kraujotaką, apsaugo nuo krūties vėžio, lengvina priešmenstruacinio sindromo simptomus, lėtina ląstelių senėjimo procesą, malšina stresą dirbančioms įtemptą darbą.

Duokite hiperaktyviems vaikams

Riebalų rūgštys omega-3 labai svarbios ir mokymosi bei pažinimo procesui. Dažnai vaikai, nesugebantys susikaupti, labai judrūs turi omega-3 trūkumą organizme. Jiems gali padėti žuvų taukai.
Žuvų taukai reikalingi augančiam organizmui, nes stiprina dantis, saugo juos nuo ėduonies, gerina apetitą, skatina augimą.

Naudingi odai

Žuvų taukuose esantis vitaminas A skatina odos atsinaujinimą, lėtina senėjimo procesus, mažina tikimybę susirgti infekcinėmis ligomis. Riebalų rūgštis omega-3 gerina ląstelių membranų elastingumą, tad stabdo odos senėjimą, saugo nuo žalingo saulės poveikio.

Prieš reumatoidinį artritą

Nepaisant atšiaurių gyvenimo sąlygų ir drėgno klimato, daug žuvies valgantys vandenynų pakrančių, šiaurės kraštų gyventojai beveik neserga reumatoidiniu artritu. Kodėl? Pasirodo, kad žuvų taukai labai efektyviai ir be nepageidaujamo poveikio mažina reumatoidinio artrito simptomus: rytinį sąnarių sąstingį, kai sunku be skausmo išlipti iš lovos, sąnarių patinimą ir kt.

Reikalingi kaulų retėjimo profilaktikai bei gydymui

Žuvų taukai ypač reikalingi pagyvenusiems žmonėms, nes juose esantis vitaminas D stabdo kaulų retėjimą bei gerina kalcio pasisavinimą. Be to, reikia nepamiršti, kad jie taip pat gerina atmintį, skatina žarnyno veiklą, atitolina senatvinę sklerozę.

Ar saugu kasdien gerti žuvų taukų? Saugu gerti kokybiškų gerai išvalytų žuvų taukų. Geri žuvų taukai gaminami tik iš šviežių menkių kepenų, kruopščiai išgryninami, naudojamos pažangiausios technologijos, atitinkančią taip vadinamus GGP (geros gamybos praktikos) standartus. Tai lemia žuvų taukų kokybę bei malonų skonį.

Visada prieš perkant žuvų taukų reikia paskaityti etiketėje, kokia jų sudėtis, kiek nurodoma riebalų rūgščių omega-3. Dažnai vartotojai apsirinka galvodami, jog 1 gramas žuvų taukų yra tas pats, kas 1 gramas riebalų rūgščių omega-3. Tai labai svarbu suprasti. Kuo daugiau riebalų rūgščių omega-3 yra žuvų taukuose, tuo jų maistinė ir funkcinė vertė yra didesnė. Patartina nesusivilioti žema kaina ir neįsigyti žuvų taukų, kuriuose nenurodoma riebalų rūgščių omega-3 kiekis.

autorius: Gyd. Birutė Almonaitytė