Apgaulingas dietų poveikis

Ilgos valandos prie veidrodžio, sporto klube, grožio salone… Tai ne vienos iš mūsų kasdienybė. Ir dar, tarsi gyvas priekaištas, tos ilgakojės besišypsančios gražuolės iš televizoriaus ekrano ar žurnalo viršelio vis nebyliai kartojančios, kad ir tu turi būti tokia, kaip jos. Galų gale jaunos moters ar merginos organizmas įsukamas į nesibaigiantį varginančių dietų maratoną arba į pagalbą pasitelkiami įvairūs maisto papildai, kurių poveikis mediciniškai net nėra įrodytas. Dažnai atsikvošėjama kai jau būna per vėlu – ligoninės palatoje ar negrįžtamai pakenkus sveikatai. Apie prarandamą nuovoką „neprotingai“ lieknėjant byloja ne per seniausi įvykiai, sukrėtę pasaulio grožio industriją – kelių modelių mirtis, kurių priežastis – nuolatinis badavimas.

Tai tik keletas iš nedaugelio pavyzdžių, kai moterys dėl vieno ar kito kilogramo pasiryžusios ištverti viską. Nenumaldomas noras sulieknėti kartais prilygsta sveiko proto praradimui. Apėmus lieknėjimo manijai, dažnai net nesusimąstoma, kad įvairios dietos gali skaudžiai atsiliepti sveikatai ir sukelti tokias ligas kaip anoreksija ar bulimija.

Nors Lietuvoje ir nerasime tikslios statistikos, kiek moterų suserga minėtomis ligomis (tenka pabrėžti, kad daugelis iš jų nesikreipia į medikus), tačiau interneto svetainėse medikams užduodami klausimai apie šias ligas leidžia daryti prielaidą, kad problema išties aktuali.

dieta-svarstykles-kojos

Daugelis jaunų moterų ar merginų, nutarusių atsikratyti kelių kilogramų per kelias dienas, net neįtaria ne tik apie dietų sukeliamas psichologines problemas, bet ir kitas tokio „griežto“ lieknėjimo pasekmes. Nesusimąstoma apie medikų perspėjimus, kad organizmas su maistu turi gauti visas jam būtinas maisto medžiagas teisingomis proporcijomis. Pastarasis teiginys neatrodo toks jau svarbus, kai galvoje sukasi viena mintis „noriu būti plona“. To pasekmė – sutrikusi organizmo medžiagų apykaita, kalcio, geležies bei kitų vitaminų bei maistinių medžiagų trūkumas.

Anoreksijos ar bulimijos priežastys tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nekaltos ir netgi nepavojingos. Juk dauguma merginų ir jaunų moterų „prisižiūri“, ką valgo. „Nė viena mano draugė neserga anoreksija ar bulimija, nors dietų ir laikosi“, „tai kodėl man tai turėtų nutikti?“ – ne viena pagalvoja. Tačiau yra skirtumas tarp kelių saldainių atsisakymo per dieną ir griežtos, nesubalansuotos dietos. Nors griežtos dietos laikymosi pradžioje greitai netenkama daug svorio, tačiau vėliau jo taip pat greitai priaugama, kadangi lieknėjant organizmas pradeda kaupti atsargas iš kiekvienos gaunamos kalorijos. Todėl dažnai besilaikantįjį dietos pradeda kamuoti liguista svorio padidėjimo bei nutukimo baimė, imama sąmoningai badauti, vartoti apetitą slopinančius preparatus, laisvinamuosius vaistus, kitas organizmą valančias priemones, neretai sukeliamas ir dirbtinis vėmimas.

Anoreksijos (sveikatos specialistų vadinamos „nervine anoreksija“) požymiai pastebimi tada, kai net ir netekusi daug svorio ir pastebimai sulieknėjus moteris ar mergina nejaučia pasitenkinimo savo išvaizda. Pasak sveikatos specialistų, badavimas, normalaus svorio baimė bei dideli fiziniai krūviai yra vieni pagrindinių anoreksijos požymių. Ligai progresuojant išnyksta menstruacijos, sumažėja lytinis potraukis, kyla depresijos priepuolių, padidėja jautrumas. Sunyksta raumenys, oda pasidaro sausa, šerpetojanti, galimi kaulų lūžimai. Taip pat slenka plaukai, nagai tampa trapūs, lūžinėja, dantis pakenkia ėduonis. Kraujyje sumažėja leukocitų, eritrocitų ir trombocitų kiekis, organizmas netenka daug vandens, kalio, sumažėja kraujospūdis, sutrinka širdies, inkstų veikla, atsiranda trofinių opų. Anot specialistų, per didelis fizinis krūvis kartu su badavimu perkrauna širdies ir kraujagyslių sistemą, todėl ligonėms dažnai pritemsta sąmonė. Dėl greito kūno svorio sumažėjimo ir tolesnio badavimo gali atsirasti fizinio vystymosi sutrikimų. Jei jaunoms merginoms sutrikimai atsiranda prieš brendimą, tai neabejotinai atsilieps jų organizmo vystymuisi.

Pabrėžiama, kad anoreksija dažniausiai serga moterys, vyrai – daug rečiau. Dažniausiai tai 12-18 metų merginos, tačiau pasitaiko ir vyresnių moterų. Nors ši liga pagydoma, jos požymiai gali išlikti visą gyvenimą, o kartais net peraugti į lėtinę formą. Tačiau medicininė praktika įrodė, kad anoreksija gali baigtis mirtimi.

Sveikatos specialistai teigia, kad yra sunku atskirti anoreksiją nuo bulimijos, kadangi šios abi ligos turi panašių bruožų. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad susirgus anoreksija, labai sumažinamas maisto kiekis dienai ir maitinamasi labai minimaliai, o sergant bulimija yra būdingi alkio priepuoliai, kuomet iš karto suvartojamas labai didelis maisto kiekis. Sergant pastarąja liga, kuriam laikui liguistai susilpnėja arba išnyksta sotumo jausmas ir nekontroliuojamai padidėja apetitas. Kaip ir anoreksijos atveju, sergant bulimija moteris ir merginas nuolatos kamuoja antsvorio baimė.

Po dažnai pasikartojančių persivalgymų ima persekioti kaltės jausmas, šį „nukrypimą į šalį“ bandoma kompensuoti maistą išvemiant, vartojant laisvinamuosius vaistus ar pan. Po vėmimo lieka tik apie trečdalis tų kalorijų, kurios buvo gautos iš suvartoto maisto.

Anot sveikatos specialistų, maisto išvėmimas neleidžia pajusti sotumo jausmo, todėl po tam tikro laiko padaugėja ir padažnėja valgymo priepuolių. Jų pavojų dar labiau padidina griežta dieta ir apetitą slopinančių priemonių ar vaistų vartojimas. Dėl šių priežasčių sutrinka virškinimas, dažni vėmimai dirgina stemplę. Kadangi vemiant į burną patenka skrandžio rūgščių, pradeda skaudėti dantis. Dantų valymas nieko nepadeda, priešingai – rūgštys dar labiau juos pažeidžia. Ligonį apima depresija, padidėja dirglumas, sutrinka miegas, sumažėja lytinis potraukis.

Bulimija, kaip ir anoreksija – pagydoma, tačiau laiku nepastebėjus šios ligos simptomų ir nesikreipus į medikus, ji gali peraugti į lėtinę formą, kuri gali baigtis mirtimi.

Teisingai mažinti kūno svorį galima klinikiniais tyrimais patvirtintų vaistų pagalba, padedant gydytojui. Greičiau atėjus sotumo jausmui, suvalgoma penktadaliu mažiau maisto. Tokiu būdu sumažinus svorį, prarasti kilogramai dažniausiai nebesugrįžta.