Daiginti grūdai – sveikatai ir grožiui

Visi norime būti sveiki, energingi, jaunatviški ir džiaugtis gyvenimu. Todėl vis dažniau domimės sveikos mitybos principais, renkamės sveiką gyvenimo būdą. Tačiau nederėtų pamiršti ir gamtos teikiamų dovanų. Taigi, ką esate girdėję apie daigintus grūdus?

Kviečių ar kitų grūdinių augalų daigai yra stiprūs organizmo gyvybinių funkcijų stimuliatoriai. Daiginti grūdai bei sėklos:

•    reguliuoja ir geba atkurti organizmo gyvybinius procesus, stiprina imunitetą, saugo nuo įvairių ligų, veikia medžiagų apykaitą. Grūdų daigų (ypač daigintų ridikėlių, kopūstų, liucernos sėklų) rekomenduojama vartoti norintiesiems sumažinti kūno svorį;

•    neutralizuoja laisvuosius radikalus, nes daigintuose grūduose gausu antioksidantų (vitaminų A, C, E) bei fermentų (galima vartoti organizmui stiprinti, odos būklei gerinti ir pan.);

•    daiguose gausu magnio, kuris padeda normalizuoti kraujo spaudimą, turi įtakos cholesterolio kiekiui organizme. Be to, daigintose sėklose (ypač ankštinių augalų) bei grūduose yra daug vitaminų, optimalus kiekis baltymų, angliavandenių bei mineralinių medžiagų.

Daiginti galima daugelį valgomų augalų sėklų, taip pat ir riešutus. Dažniausiai daiginami kviečiai, rugiai, lęšiai, pupelės, žirniai, saulėgrąžos, ridikėliai.

•    Grūdus, kuriuos ketinate daiginti, gerai nuplaukite vandeniu ir suberkite į plokščią indą ne storesniu kaip 2 centimetrų storio sluoksniu. Grūdus galima berti ant audinio, marlės ar tiesiog ant indo dugno. Iš viršaus irgi uždenkite audiniu ar marle ir užpilkite kambario temperatūros vandeniu (kad apsemtų grūdus).

•    Indą pastatykite šiltoje, pritemdytoje vietoje. Svarbu, kad neišdžiūtų viršutinis audinio sluoksnis. Grūdai sudygsta (iki 1–3 mm) maždaug per 1–2 paras. Sudygusius grūdus rekomenduojama nuplauti tekančiu vandeniu.

•     Atminkite, jog daiginant grūdus, būtinas tinkamas drėgmės kiekis. Jei jos trūks – nesudaiginsite sėklų, jei drėgmės bus per daug – atsiras pelėsių. Nereikėtų daiginti ir pernelyg ilgai, nes daigai taps kartūs ir kieti.

•    Kai kurie ankštinių augalų daigai turi sveikatai žalingų medžiagų, kurios suyra termiškai apdorojant daigus. Jei nenorite virti daigų, būtina juos palaikyti ilgesnį laiką karštame vandenyje. Lęšius ir liucernos daigus galite valgyti ir neapdorotus.

Geriausia visus daigus suvartoti iš karto, tačiau juos galima laikyti šaldytuve 3–4 dienas. Bet jei pastebėjote, kad pakito daigų spalva, atsirado nemalonus kvapas ar daigai sutižo – nevartokite jų maistui.