Valgau grikius ir lieknėju

grikiu-kose-300x287

Daugelis dietą sieja su badavimu. Tačiau yra ir kitas būdas sublogti – valgant košes. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog tai neįmanoma, nes košė – tai  angliavandeniai, kurie neleidžia atsikratyti nereikalingų kilogramų. Pasirodo, ne viskas taip. Išbandykite grikių košę.

Grikių sudėtyje esančius angliavandenius organizmas pasisavina lėtai, todėl žmogus ilgą laiką jaučia sotumo jausmą. Beje, grikių kruopose yra kur kas mažiau angliavandenių negu kitose kruopose. Ne veltui grikiai  vadinami dietiniu maisto produktu. O štai baltymų, t.y. labai reikalingų mūsų organizmui aminorūgščių, juose yra pakankamai daug, todėl pagal biologinę  vertę grikiai sėkmingai gali konkuruoti su mėsa, žuvimi, kiaušiniais. Ir dar – grikių sudėtyje yra itin daug geležies. Tai turi įtakos gražiai veido spalvai, saugo organizmą nuo mažakraujystės,  užtikrina kraujo apytaką ir gerą nuotaiką. Be to, grikiai naudingi žarnynui, ypač tiems, kam dažnai užkietėja viduriai.

Laikantis grikių dietos galima numesti nuo 3 iki 5 kg svorio per savaitę. Svarbiausias šios dietos privalumas yra tai, kad žmogus nejaučia nuolatinio alkio, kaip būna laikantis vaisių ar daržovių dietos, nes grikiuose yra pakankamai baltymų. Taigi, jeigu jūsų nebaugina vienos rūšies maistas, tai grikių dietą jūs ištversite lengvai.

Jos esmė paprasta: visą savaitę valgoma tik grikių košė. Bet siekiant norimo rezultato, košę reikia tinkamai paruošti. Parduotuvėse yra dviejų rūšių grikių: vienų grūdai sveiki, kitų – skaldyti. Sveikų grūdų kruopos – tai sveiki branduoliai, kurie išverda per 30–40 min., be to, kruopų tūris padidėja 5–6 kartus. Skaldytų grūdų kruopos – tai susmulkinti grikių branduoliai, kurie išverda per 20 min. Dietai siūlome receptą, pagal kurį verdamose kruopose išliks visos vertingosios grikių savybės.

*  Stiklinę neskaldytų grikių užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palikite 12 valandų, kad išbrinktų. Nesūdykite,  nedėkite jokių prieskonių ir riebalų. Kitą rytą jau galima  pradėti dietą nuo lėkštės organizmui naudingų grikių. Užgerti galite 1 proc. riebumo šviežiu ir nesaldytu kefyru, kurio per dieną galima suvartoti ne daugiau kaip 1 litrą.

*  Jeigu tai jums bus per sunku, savo dietinį valgiaraštį galite paįvairinti dviem obuoliais arba dviem apelsinais per dieną. Iš tikrųjų, nedideliais kiekiais galima valgyti bet kokių vaisių, išskyrus bananus ir vynuoges. Jeigu neįsivaizduojate savo dienos be kavos ar arbatos, galima ir jos neatsisakyti, tik reikėtų gerti labai nedaug, silpnos ir,  žinoma, be cukraus. Laikantis dietos juodąją arbatą geriau pakeisti žaliąja. Galima išgerti ir negazuoto mineralinio vandens, bet ne daugiau kaip 1,5 l per dieną.

*  Pagrindinė taisyklė – negalima valgyti po 6 val. vakaro. Bet jeigu dėl alkio negalite užmigti, prieš miegą galite pusę stiklinės kefyro praskiesti tokiu pat kiekiu vandens ir išgerti.

Grikių dietos pavojai

Be naudos,  kurią grikiai teikia organizmui, ši dieta turi ir savo „šaukštą deguto“. Pirmiausia – laikantis grikių dietos, kaip ir bet kurios kitos monodietos, organizmas gali pritrūkti daugelio gyvybiškai svarbių komponentų, todėl laikytis šios dietos galima ne ilgiau kaip vieną savaitę, po to būtina ne trumpesnė kaip mėnesio pertrauka.

Kitas pavojus – laikantis šios dietos organizmas negauna nei cukraus, nei druskos. Todėl žmonės, kurių kraujo spaudimas yra žemas, turėtų būti labai atsargūs. Kai organizmas negauna druskos, periodiškai gali skaudėti galvą ir dar labiau sumažėti arterinis kraujo spaudimas. Užtat be druskos išvirti grikiai šalina iš organizmo šlakus ir vandens perteklių.

Laikantis šios dietos organizmas negauna ir cukraus, vadinasi, ir gliukozės, kuri reikalinga produktyviam smegenų darbui. Tačiau šį trūkumą galima kompensuoti išgėrus stiklinę šilto vandens, kuriame ištirpintas arbatinis šaukštelis medaus. Nesijaudinkite, gliukozė pamaitins tik smegenis, o ne jūsų kūną.

Šios dietos veikimas yra paprastas: vartojant tik grikius ir kefyrą organizmas yra priverstas išnaudoti savo atsargas – deginti riebalus, kad gautų trūkstamų komponentų. Spartinant medžiagų apykaitą, deginamos „žiemos“ riebalų atsargos –  žmogus tampa lengvesnis ir grakštesnis.